| adelfinul a întrebat:

Considerand unul din criterii, lumea din tara noastra s-a separat in cei care circula cu automobilul propriu si ceilalti (pietonii si cei care circula cu mijloacele de transport in comun)? Atunci de ce atata agresivitate si lipsa de respect si toleranta intre soferi?

3 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu cred ca e corect sa imparti populatia intre soferi si pietoni. Majoritatea soferilor inca mai circula si fara masina. Insa cauzele psihologice in astfel de comportament se manifesta mereu, nu doar la volan.
De ce sunt oamenii lipsiti de toleranta sau agresivi? Din cauza ca se tem, se simt amenintati cumva si nu sunt siguri pe sine. Asta e cauza primara.
De ce sunt lipsiti de respect? Din cauza educatiei primite. Compara istoria Romaniei cu cea a Frantei, Angliei etc. si e simplu de vizualizat...de ce nu suntem la fel ca ei.
Dupa 20 ani de cand a cazut comunismul oamenii inca mai considera masina un semn de bunastare, si uita-te cata bunastare e in Bucuresti ca nu mai poti trece pe trotuar ca pieton de atatea masini parcate. Puteam sa iti raspund pe scurt: pentru ca suntem salbatici si lipsiti de educatie si bun simt, chiar daca nu ne place sa credem asta.

| costymaximus a răspuns:

Sincer nu inteleg nici eu lipsa bunului simt la volan. Poate cu regulile la plata noilor polite rca sa-i mai constientizeze pe soferii nesimtiti.

| mariobros a răspuns:

Cand se vede `ghertoiul` la volanul propriului automobil, toata lumea e a lui, si-a cumparat sosea si o foloseste dupa cum vrea el. Fiecare vrea sa-i demonstreze celuilat cat de c_ios este el.