| devine a întrebat:

Am si eu o intrebare si prin ea, sper sa fac un apel si la buna educatie cu care ar trebui sa fie inzestrata orice persoana. De ce in mijloacele de transport in comun, cei mai multi oameni simt nevoia asidua de a tusi/stranuta in apropierea cuiva fara sa puna mana la gura? Adica ok...nu e vorba de mega gripa porcina care "ne pandeste", e vorba de orice boala de fapt. De ce as vrea eu sa-ti inhalez virusurile? Cam cata lipsa de bun simt exista in tara asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Simplu. Nu ştiu să se respecte pe ei şi sănătatea lor şi implicit şi a celor din jur.
Lipsa de educaţie sanitară îşi spune cuvântul încă o dată printre noi.
Pa, pa.

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Conform ultimelor recomandari nu se mai pune mana la gura cand tusesti, ci se tuseste in batista de unica folosinta sau in maneca.Asta pentru a nu incarca mana cu virusi si a te folosi apoi de ea tinandu-te de bara sau a da noroc.

cami
| cami a răspuns:

Trebuia sa tii tot isonul de inceput?
Pai : din nestiinta, needucatie, prostie, sa moara si caprea vecinului, na ia si tu. Fereste-te tu de ei.

daniela
| daniela a răspuns:

Asta este generata de liosa celor 7 ani de acasa si educatia din scoala.

| Kassandra1408 a răspuns:

Stiu cum e - transportul in comun e oribil din acest puct de vedere - pe langa faptul ca in microbuz in loc de 20 de oameni sunt 40, de abia mai este aer si se trezeste un nesimtit sa tuseasca pe tine sau mai rau sa stranute m transmitandu-ti microbi cu viteza sunetului. O scuza ar fi ca nu are loc sa se miste si a fost constrans de circumstante atenuante sa te improaste cu microbi, bacterii si mai stiu eu ce. Dar cel mai probabil nu ii pasa!

| remus a răspuns:

Cred ca esti tanar(a) care nu stie ca educatia socialista a omului nou s-a bazat pe indobitocire si turnatorie a semenului, toate valorile si ordinea au fost rasturnate, nonvalorile au ajuns bijuterii nationale, greu, foarte greu dar nu impsibil sa se repuna societatea pe fagasul normal, pe prim plan trebuie facuta educatie pornind de la primii ani ai copilariei, fiecare sa-si cunoasca valoarea si pozitia reala in societate.

| Gabry a răspuns:

Poate unii oameni (nu toti) nu simt cand fac asa ceva, uita sa puna mana la gura cand tusesc/stranuta. Dupa parerea mea ar trebui sa atragem atentia acelor persoane cu o vorba (dar nu urata) sau cu o privire.Asa acea persoana isi va da seama ca a gresit.
Spun asta pentru ca si eu am facut un astfel de gest! Aveam 8 ani si eram intr-un metrou.Am tusit dar nu am pus mana la gura, nici nu-mi dadusem seama... o doamna mai invarsta mi-a atras atentia si de atunci sunt atenta sa nu mai repet acea greseala!

| Cryssy a răspuns:

Off...pai nu prea mai exista bun simt din pacate...

| zuly a răspuns:

Eheeeii.asta e putin ce te deranjeaza. dar ce sa mai zicem de cei care nu au auzit de apa si sapun, cei care duhnesc a alcool, sau te si injura ca ii deranjezi cu prezenta? cei care asculta manele la telefoanele lor "smechere"(chiar, ati auzit vreodata sa se asculte in public, la un telefon mobil, orice gen de muzica buna?), cucoane odihnite cu fat(z)a spoita care se uita chioras si te dojenesc ca stai pe scaun cand tu ai alergat toata ziua de colo-colo si abia mai reusesti sa-ti tii ochii deschisi, d-apoi sa mai poti sta vreun pic in picioare, cersetori care mai sa rupa haina de pe tine si te injura de nu le dai nimic.si lista poate continua.
Romanica. Asa ESTE oamenii la noi.straight face

| broscutsaaa a răspuns:

Problema este urmatoarea.
Traim in Romania!
La ce sa te astepti? Persoanele din jur s-au obisnuit asa. cu ce au vazut si ei la randul lor.
Vorba aia. e nevoie doar de un prost sa-i prosteasca pe restul.
Bunul simt nu exista in Romania.
Visam la o societate mai buna.
Peace! laughing

| V.v a răspuns:

Daca ar fi doar problema stranutului a fi o lume minunata laughing

Da cand te gandesti ca niste proci te mai pipaie si daca tu tipi la el se uita lumea la tine ca la masini straine, sau faptul ca nu au auzit de deodorant (adica intr'o zi era sa lenis la ce duhoare venea de la unu) si sa nu uit nesimtirea controlorilor, omu fiind in spatele meu vede ca ma urc odata cu el in autobuz si fiind foarte plin de abia am ajuns la cutia aia de compostat laughing si imi face "Ai grija, ce nu compostezi biletu" si eu incercand omeneste sa'i explic ca m-am urcat cu el vine la mine si zbiara "Vai tu nu comenta " creca tot drumu pana acasa i'am luat totii mortii la numarat. Mai sunt si aia care se intalnesc in autobuz si ii auzi zbierand "Ioaneeeee ce faci, frate?". Eu sunt obligata ca o data pe saptamana sa merg cu autobuzul la pregatire, deci trebuie sa suport. ASTA E ROMANIA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu:-(am observat si eu acest lucru...ca sa nu mai zic de nevoia de a te trage pur si simplu de pe scaun pana sa apuci sa oferi loc(mi s-a intamplat cand aveam 12 ani... o femeie de vreo 40 de ani ma"smucit"de pe scaun chiar cand doream sa-i ofer locul, dar nu puteam sa sar pur si simplu de pe scaun caci era aglomerat-am ramas mascasurprise...)
Deci traim in Romania si asta ne ocupa tot timpulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tusea si stranutul sunt banale.mai sunt chestii si urat mirositoare ca transpiratia ...halena ...cariile dentare...vanturile.eheee,cate mai suportam.saracii de noi, astia cilizivizatii.de la ailaltii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caragiale"Derbedei si mitocani musiu'"