| Anonimul151 a întrebat:

Credeți că "CONSILIUL NAȚIONAL AL ELEVILOR", se ocupă, se implică mult în educația, drepturile și pentru preocupările elevilor? Astfel încât să le fie respectate drepturile, dar să le și fie ascultate părerile elevilor din România, de către parlamentari. Din moment ce se spune că acest consiliu e "VOCEA ELEVILOR".

Am avut "ocazia" de a apela la ei pentru niște probleme. Dar pe mine nu m au ajutat absolut deloc. Deși se putea rezolva... Mi au răspuns, dar după mi au tot dat seen. Iar problema era una destul de importanta și trebuia rezolvată cât mai repede.

La mine în liceu..., se discriminează elevii. Se fac diferențe între elevii de învățământ liceal, și de învățământ profesional. În condițiile în care e un colegiu de top din oraș. Consiliul elevilor oare nu observă acest lucru?

De fapt nici nu știu dacă există consiliu elevilor, dar probabil ca exista. Normal așa ar fi...

Credeți că ar fi nevoie de o astfel de organizație, asociație ai elevilor dar în care membrii sa se ocupe 100% de problemele elevilor? Și sa încerce sa le rezolve? Sau e mai ok să fie așa cum e acum... când prezenta asociație nu prea face nimic?

10 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Din ce ai povestit tu mai sus e clar ca Consiliul Elevilor e o alta grupare cu interese politice ascunse si care nu are nicio treaba cu reprezentarea elevilor, la fel de inutil ca Liga Studentilor.Cred ca daca le spuneai ca le dai un comision gras poate asa te ajutau.laughing).La cata spaga se da in tara asta nu m-ar mira sa se dea spaga si la Consiliul Elevilor.
Normal ar fi sa existe o asociatie care sa reprezinte interesele elevilor dar e greu sa mai existe ceva autentic in tara asta cand politicul a acaparat tot.

| Anonimul151 explică (pentru LordCristobal):

Păi nu e așa din moment ce nu prea fac nimic? Se întâmplă de ex să se de a burse de merit la cei cu media 3, 4 etc..., și după "Ministerul Educației", schimbă în așa fel încât toți elevii care au luat burse de merit anul asta școlar, sa aibă de "suferit", anul viitor școlar. Adică schimba pentru toată lumea criteriile în loc sa repare ce au gresit ei ( Ministerul Educației ). Pentru că elevii nu au greșit. În situația asta, consiliul elevilor nu au făcut absolut nimic. Deși trebuia...

Am zis doar un exemplu.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Consiliul Național al Elevilor e o adunătură dezgustătoare de pițipoance, un club de cretine cu părinți bogați care-și dau aere și se cred mari legiutoare, nerealizând cât de cretine sunt eseurile puerile, scrise într-o proză de clasa a VI-a, pe care le propun semidocților cvasiagramați din Parlament, unor maimuțe grotești care pretind că le pasă de învățământ și de beșinile proastelor de mai sus.

| Anonimul151 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Din păcate așa e... Poate mai sunt printre ei, și persoane care sunt ok, care se ocupă, dar majoritatea nu sunt. Adică mulți, chiar și eu așa cum am menționat. Am avut o problema și am avut nevoie de ajutorul lor. Dar, din păcate nu m au ajutat. E adevărat ca au și ei viața, cariera lor. Dar au responsabilitatea asta de a ajuta elevii, de a schimba ceva în sistemul de învățământ. De ex prin sondaje pentru diferite probleme, care sa fie distribuite școlilor, liceelor din România, care sa fie completate de elevi și după adunate și trimise din nou la ei...

| IEpurasPufoSS a răspuns:

Consiliul Elevilor este condus de elevi de liceu care, la fel ca voi toti, au diferite preocupari specifice varstei si nu pot fi implicati 100% in aceasta "misiune" de a face vocea elevilor auzita, din mai multe motive.

| Anonimul151 explică (pentru IEpurasPufoSS):

E adevărat. Dar, chestia este că..., trebuie să se ocupe și de problemele elevilor.

Adică exista cazuri de bullying între elevi, etc, iar cei abilitați din unitatea de învățământ nu fac nimic. Și tot se intampla astfel de lucruri care nu sunt ok..., si se intampla chiar si lucruri foarte grave. Și tot nu se întâmplă nimic. Iar ei, practic au și responsabilitatea asta... De a face, de a schimba ceva în sistemul de învățământ.

| IEpurasPufoSS a răspuns (pentru Anonimul151):

Pentru a candida in Consiliul Elevilor din scoala trebuie sa fii mai intai seful/sefa clasei tale, deci sa te placa si aleaga colegii pentru aceasta functie = sa fii popular, ceea ce de multe ori inseamna ca esti si un bully. Deci da, de obicei astfel de elevi ajung in consiliu.
De aici tragi tu concluzii. happy

| Anonimul151 explică (pentru IEpurasPufoSS):

Eu nu trag concluzii. Eu am zis doar ce se întâmplă, ce probleme sunt în sistemul asta de învățământ, și pe care consiliul elevilor le ar putea rezolva dacă s ar implica mai mult decât în momentul de față. Pentru că în acest moment, practic nu prea le pasă și exista cam degeaba. Pentru că degeaba suntem elevi și apelam la ei, dacă ori ne zic ca rezolva dar nu fac nimic, ori nu răspund, ori dau seen etc...

Eu nu aș candida la Consiliul Elevilor, pentru că și acolo exista persoane, "tinere" care sunt exact ca parlamentarii.

Dacă aș vrea să fac parte dintr-o astfel de asociație, mi aș face una, dar sincer eu aș încerca să fac ceva și sa rezolv problemele existente.

Nu trebuie neapărat să fi "popular" pentru a face ori asta, ori altceva. Pentru că nici cei din consiliul elevilor care ajung la televizor de ex înainte de funcția asta, nu au fost populari probabil nici în liceu.

Nu trebuie să ai o anumită "reputație". Important e să fii om, și să fii un elev fără probleme ( comportamentale ) să ai respect etc.

Pentru că dacă ar ajunge unu în consiliul elevilor care ar avea un comportament neadecvat, nu ar fi prea ok.

| Valentin7483 a răspuns:

Eu consider ca nu se ocupa nimeni de educația elevilor, de câte ori sau dat la televizor cazuri de copii care erau bătuți sau jigniți de profesori și nu s-a luat nicio măsură, suntem în România și trebuie sa ne obișnuim cu învățământul de aici

| Anonimul151 explică (pentru Valentin7483):

Păi asta zic și eu. Adică exista probleme grave care trebuie rezolvate urgent, și nu le rezolva nimeni. Nici politia. Se întâmplă chiar amenințări, sau chiar bătăi, bullying și ajung clipuri pe internet cu agresorul victima și "spectatorii" care se rad, și nu ajuta victima.

Și da, exista și cazuri în care profesorii jignesc sau lovesc elevii. Dar și invers. Adică elevii pe profesori. Iar eu sunt de părere, ca dacă elevul face asta cu un profesor sa fie tras la răspundere. Astfel încât sa înțeleagă ca nu are un comportament adecvat.

Se pot întâmplă chiar și crime...

În unele cazuri, consiliul elevilor ar putea ajuta. Ar putea schimba sistemul de învățământ, care nu este unul prea bun. Dar nu se implica nimeni.