| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că părinții pot fi vinovați pentru înclinația sexuală a copiilor lor? Prin inclinatie sexuala ma refer la homosexualitate.
Din cate am inteles exista mai multe cauze, nu doar genetice.

Răspuns Apreciat de Editori
| Cameliapantiru a răspuns:

Homosexualitatea nu este anormală. Este o orientare sexuală înnăscută, nu dobândită, așa cum e și heterosexualitatea, bisexualitatea sau asexualitatea. Părinții nu au nicio vină și niciun merit în faptul că ai lor copii sunt homosexuali sau heterosexuali, pentru că orientările sexuale sunt înnăscute și ei (părinții) nu pot face nimic pentru a stimula sau inhiba o anumită orientare sexuală la fiii sau fiicele lor. Singurii părinți de homosexuali care au o vină, și încă una foarte mare, sunt cei care nu-și acceptă copiii gay așa cum sunt.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, in 90% din cazuri, parintii sunt responsabili de decizia copilului care a ajuns gay sau lesby.
Lipsa de afectiune a parintilor, lipsa educatiei si a supravegherii directe a copilului, duc la izolarea copilului si la decizii proste de viata.
Stiu un caz concret: si-au pus baitelul intr-o scoala de baieti de cand era clasa I, considerand ca doar asa va invata carte si va ajunge cineva.
La 18 ani, dupa terminarea BAC-ului, copilul si-a luat traista si s-a mutat cu iubitul lui gay, anuntandu-si parintii ca el este gay. Le-a spus in fata ca s-a impotrivit violului din caminul scolii, dar nu a avut ce face, odata ce lor nu le-a pasat de el si l-au pus acolo in camin saptamanal, iar ulterior a gasit pe cineva care sa-l inteleaga si sa-l iubeasca asa cum este.
Lipsa atentiei parintilor, lipsa dragostei parintilor si lipsa supravegherii copiilor, in special la varste cand isi descopera sexualitatea si organele sexuale ( 10-14 ani), ii face pe unii copii din curiozitate, sau timiditate, sa incerce sexul cu un prieten de acelasi sex si ajung in final sa se simta bine, confortabil, chiar sa le placa ceea ce fac, declarandu-se gay sau lesbi.

In ce privesc anomaliile genetice, nu prea avem ce comenta, fiind vina naturii ca s-au nascut hermafroditi (avand prezente si functionale, ambele sexe) si decid practicarea amandorura, sau doar a unui tip de sex.

| mihai69 a răspuns:

Homosexualitatea nu are nimic anormal - e doar diferită de majoritate. Dar dacă într-o turmă ai o oaie neagră, aia nu e deloc anormală, e doar neagră!
În ceea ce privește legătura dintre „vina" părinților și orientarea (nu înclinația, că nu sunt suprafețe!) sexuală a copiilor, ei bine, cu siguranță nu există niciuna.
E ceva genetic. Adică teoretic, are oarecum o legătură cu părinții, dar nu e ceva voluntar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Daca ar fi genetic, nu ar mai exista homosexuali, nu? Parintii oricui sunt clar heterosexuali, deci... Heterosexualii sunt vinovati pentru homosexualitate? happy Parintii primilor atei sigur au fost credinciosi, deci... credinciosii sunt vinovati pentru ateism? Si tot asa. Intreabarea asta e tendentioasa si complet lipsita de sens.

| mihai69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt și boli genetice care apar chiar dacă ambii părinți sunt complet sănătoși. Pe alea cum le mai explici?!?
Genetic nu înseamnă musai moștenit!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Orientarea sexuala e boala? big grin

| mihai69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din fericire, nu, la fel cu IQ-ul mai scăzut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ar trebui sa fie VINOVATI? Vinovati ar fi daca copiii lor ar deveni criminali, nu straight, gay, sau mai stiu eu ce din zona asta. E ca si cum ai intreba daca parintii pot fi vinovati pentru copiii care devin vegetarieni...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar sunt vinovați ca isi obligă copiii sa fie vegani: https://www.avocatura.com/......egana.html

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca ii obliga e alta poveste. Eu ma refeream la aia care devin cindva vegani in viitor, sau in ciuda influentei parintilor. Gen daca eu iti pun carne pe masa si tu te trezesti ca nu mai vrei sa maninci animale ca... diverse motive, si imi explici frumos ca studiezi cum iti vei asigura nutrientii dintr-o dieta alternativa... cine sunt eu sa te oblig? Oi fi tac'tu, dar nu sunt stapinul tau, pana la urma.

| Apokales a răspuns:

Nu, daca nu ai homosexualitatea in gene, parintii nu au cum sa creeze astfel de deviatii. Ei pot influenta altfel modul in care iti alegi partenerul, dar nu orientarea sexuala.
Homosexualitatea este un lucru, oarecum, natural pentru ca provine din gene, este genetic, dar este anormal pentru ca opreste functia de reproducere, individul nu se mai poate reproduce.
Gandeste-te daca un adolescent este gay il poti schimba astfel incat sa devina heterosexual, fara interventii sau bataie laughing?

| oz_1736 a răspuns:

Parintii prin educatie pot influenta gandirea, caracterul, bunul simt, doctrina religioasa, sportul practicat etc, dar nu pot influenta inaltimea, culoarea ochilor, tipul de păr, culoarea pielii sau inclinarea sexuala

| Teffan a răspuns:

Dupa mine,homosexualitatea poate fi genetica(majoritatea cazurilor) sau poate reprezenta o alegere.
Parintii nu stiu ce implicatii ar putea avea.

Foarte multi tineri astazi sunt bisexuali(fete, baieti), si imi pun un semn de intrebare:sa fie oare tot din cauze genetice, sau ca o consecinta a decriminalizarii si normalizarii culturale a stilului de viata homosexual, si a sexualizarii societatii? Libertatea sexuala si mentalitatea hedonista a zilelor noastre ar putea avea un impact considerabil asupra copiilor expusi la asa ceva, asupra unei intregi generatii.

| Swae a răspuns:

Fiecare om si copil percepe viata diferit. Daca mami si tati sunt mai ciudati, sunt destul de slabe sansele ca toti copiii lor sa devina gay. Sa fie ciudati si ei? Da, probabil. laughing)
Si da, pot fi mai multe cauze. Poti suferi o trauma ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Swae):

Cand zic vina parintilor ma refer la implicarea lor in viata acestuia, ar fi putut preveni orientarea lui sexuala intr-un fel sau altul

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar, nu.

| Swae a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Iti bati prea mult capul cu asta. Lasa-l sa fie gay si fericit.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Cred ca homosexualitatea este o alegere. Dar, daca vii dintr-o familie cu prejudecati in care inveti ca daca esti homosexual, esti de rasul lumii sau te va arunca Dumnezeu in fundul iadului, chiar si daca ai avea orientari homosexuale, ti le vei reprima, nu vei avea curajul sa crezi asta despre tine. Deci, cumva, da, familia si mediul pot influenta persoanele cu orientari sexuale inspre persoanele de acelasi sex. Insa, repet, cred ca este o alegere. E ceva innascut. Asa cum tie iti pot placea crinii, iar altei persoane nu. Sper ca esti bine in perioada aceasta dificila, numai bine! happy

| FoarteCreativ a răspuns:

Da. Cauta pe You tube: Virgiliu Gheorghe sexualitatea si vei afla raspunsul