| anonim_4396 a întrebat:

Cu cat e egala diagonala in dreptunghi? este vreo formula?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Se presupun cunoscute laturile dreptunghiului, nu(lungimea si latimea)? Atunci, aplica teorema lui Pitagora in triunghiul dreptunghic ABC (AC fiind diagonala triunghiului), iar AC la patrat va fi egal cu AB la patrat plus BC la patrat. Extragi radical din rezultatul obtinut si aceasta este lungimea diagonalei in dreptunghi. Sper ca ai inteles! Succes si o zi faina!

3 răspunsuri:
| vRemi a răspuns:

Aflii prin teorema lui pitagora aplicata pe o jumatate de dreptunghi, adica pe un triunghi dreptunghic care are ca apotema diagonala.

| andreicaia99 a răspuns:

Daca stii lungimea/latimea aplici teorema lui Pitagora intr-un triunghi dreptunghic si o afli

| Dariaaaaafaranume a răspuns:

D*d=(L*L)+(l*l)
d=radical(L*L+l*l)
Aceasta este formula :-)