| PrettyMe a întrebat:

Cu cat mai adanc intri in padure, cu atat de mai multe lemne dai...la ce poate face referinta citatul asta?

6 răspunsuri:
| crystynel23 a răspuns:

Poate fi o metafora prin care padurea e sufletul, iar cu cat maim mult te afunzi cu atat mai mult e sentimenete gasesti, trairi, ganduri... fundita? ( depinde de cum si crezi )

| ZeePinkStar a răspuns:

Eu cred ca se refera la faptul ca cu cat te afunzi mai mult, te implici mai mult intr-o activitate, actiune, cu atat afli mai multe lucruri...

| annee13 a răspuns:

Adica cu cat citesti/inveti de mult si de bine, cu atat de multe cunostinte ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cit te afunzi in civilizatie e normal ca dai si peste "lemne"altele uscate, ca in padure.Salutare lemnule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ZeePinkStar are dreptate, sunt si eu de aceeasi parere.

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

( Cu cat intri mai adanc intr-o padure cu atat peste mai multe lemne dai) Prin proverbul popular de mai sus se pune in evidenta importanta cunoasterii. In primul rand se stie ca de cele mai multe ori cunostintele se acumuleaza o data cu implicaerea din ce in ce mai mult in orice actiune, activitate. De exemplu unui elev care la scoala i s-a impus o noua materie, la inceput nu ii place si nu ii acorda prea multa atentie, dar cu cat afla mai multe lucruri noi, ii starneste si mai mult interesul de cunoastere. Un alt argument este ca atunci ca atunci cand o persoana este ca atunci cand o persoana este preocupata de un anumit domeniu iar preocuparea sa se concretizeaza intr-o munca continua, dupa un timp va ajunge la o cunoastere minutioasa a detaliilor pe care probabil nu le-ar putea invata dintr-o carte sau i-ar putea putea fi zise de catre o alta persoana. In concluzie consider ca proverbul ne indruma sa ne implicam cat mai mult putem in orice actiune la care luam parte pentru a acumula cat mai multe cunostinte noi! (ESTE DOAR O IDEE DE TEXT ARGUMENTATIV)