| alexutza_7365 a întrebat:

Cu cat trebuie sa se termine numerele ca sa fie patrate perfecte? dau fundita pentru primul raspuns

Răspuns Câştigător
| Mişaaa a răspuns:

Ultima cifra a unui patrat perfect poate fi :0, 1, 4, 5, 6, 9. daca ultima cifra este 2, 3, 7 sau 8 nu este patrat perfect big grin sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

@killyou, miriuca are dreptate! El afirma ca "ultima cifra a unui patrat perfect POATE fi..."(conditie necesara, nu si suficienta!)

| Speedo a răspuns:

Nu se aplica regula ca la impartire pentru. ca un numar sa fie patrat perfect. Pătrat perfect = număr întreg si pozitiv, a cărui rădăcină pătrată este tot un număr întreg. Scoate radical si daca iti da numar intreg este patrat perfect. Cred ca asa era; sper ca nu m-am facut de ras.

| killyou a răspuns:

Miriuca... 14 se termina in 4.Este patrat perfect? Nu exista o regula, trebuie sa scoti radical prin descompunerea in factori primi sau metoda clasica///

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu-mi amintesc sa existe vreo regula prin care sa poti recunoaste ca un nr. format din mai multe cifre este patrat perfect; ma refer la o regula similara cu regulile pe care le aplicam la aflarea divizibilitatii numerelor. In orice caz, problema s-ar pune pentru. numerele formate din 3 sau mai multe cifre deoarece se presupune ca, macar de la cl. a 5-a in sus, elevii au reusit sa memoreze patratele numerelor de la 1 la 31 la fel de bine ca tabla inmultirii