| Denis2005123 a întrebat:

Cu ce as putea șterge scris de marker nepermanent de pe o coală de carton.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ai ce-i face

| carevaescu a răspuns:

Depinde de compozitia chimica a markerului si prprietatile fizice a cartonului. E posibil ca cerneala sa se dizolve in apa sau acetona, dar asta ar putea distruge coala. Recomand sa faci teste pe o coala asemănătoare, daca coala are valoare pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corector. Dar depinde ce vrei să faci după cu cartonul. Aș mai sugera să dai cu vopsea/acuarea albă, dar nu garantez că va acoperi.

Dacă markerul nu e permanent și l-ai scris imediat, poate poți doar cu mâna sau cu un simplu șervețel să-l ștergi, la fel cum dacă e recent, markerul pe carton și cartonul mai e și lucios, posibil să meargă și cu buretele care șterge markerul special pentru tabla magnetică, este unul dreptunghiular și micuț. Poate fi posibil, nu spun că e sigur așa.

| Roxana223 a răspuns:

Cu sucul de la o lămâie, poți testa înainte pe alt carton.