| Trex157et777 a întrebat:

Cu ce mă ajută chimia pe mine daca sunt la mecanic auto(profesională)?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De exemplu: cum se poate neutraliza rugina de pe masina, astfel ca rezultatul sa poata ramane pe tabla, dupa care sa se aplice direct vopseaua (tine si mao milt ca procedura "obisnuita" de revopsire).

Exemple sunt multe, dar pentru asta trebuie sa inveti macar BAZELE chimiei si fizicii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce rol are uleiul in motor / cutie de viteze? ce sunt polimerii? si care e diferenta dintre un ulei de motor sintetic sau mineral? pui ulei mineral? ce se intampla cu aceste componente in cazul asta?

| Trex157et777 explică (pentru Bula):

Daca macar astea as invata, da nu eu trebuie să învăț electroni su protoni Si din cauza aia am luat si 3 ca la fizica mate si chimie is bâtă!

| Iote a răspuns (pentru Trex157et777):

Esti bâtă exact la materiile de baza ce iti vor folosi in practica (productie). Pune mana pe carte daca vrei sa fii bun si sa castigi bine.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Trex157et777):

Din pacate, aproape in orice meserie, cele 3 materi reale sunt necesare, cel putin cele invatate pana in clasele 8-10.
Fara cunostintele de baza poti fi doar un meserias tip "Dorel" si sa faci lucrari ajutatoare, pentru bani putini.
Cei care se pregatesc bine si invata, pe urma dobandesc si experienta, devin mesteri in meserie si vor fi tot mai bine platiti.