| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU sunt in clasa a9a si nu ma prea descurc la scoala mai ales la mate sunt la liceu tehnic si le-am spus parintilor sa ma mute la profesionala dar nu vor pentru ca spun ca la profesionala merg numa tampitii si profesionala are sectie de mecanic auto si pe mine m-ar atrage nu pot sa-i conving ce sa fac

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Spune-le ca avand o meserie, vei putea sa cistigi bani mai multi decat daca faci o facultate si mai apoi sa nu gasesti de lucru. Meseria e bratara de aur, zice o vorba. Si e adevarat. Eu am facut profesionala, si am o meserie, ca sudor, si gasesc oricind de lucru in domeniul meu, si bine platit, si imi si place. Daca tie ti-ar place ca mecanic auto ar fi si mai bine, tot ai gasi de lucru, si tot bine platit ai fi, deci ar fi mai bine sa mergi alaturi de "timpiti" la scoala. Si chiar de sunt, lasa-i pe ei sa fie, tu sa fii acela care sa invete, si cand termina, sa isi stie bine meseria.
Mai mult, sunt cazuri care au facut liceu/facultate si azi vind ziare. Sau fac cine stie ce treburi de muncitori necalificati. Pentru ca un liceu/ o facultate nu iti garanteaza si gasirea unui job bun atunci cand le termini. Dar o meserie ce o ai la mina, daca o inveti cum trebuie iti garanteaza un job bun.
Incearca sa le explici asta, si poate vor intelege. Lupta-te pentru tine insuti, insista, pana ce vor vedea ca iti doresti extrem de mult, si poate ca vor ceda si te vor lasa. Eu unul m-as bucura daca copilul meu ar opta pentru o profesionala, insa nu toti sunt asa, unii considera ca fiind injositor sa ai doar o scoala profesionala la activ. Insa nu scoala ce o ai conteaza, ci ce iesi atunci cand o termini, si cum reusesti sa te descurci in viata, totodata placindu-ti ce faci, asta e totul.

2 răspunsuri:
| Valentina400 a răspuns:

Buna!
Spune-le ca asta vrei sa faci in viata si de asta depinde viitorul tau!

| ioan452 a răspuns (pentru Valentina400):

Am incercat dar nu merge mai ales taicamiu care cand a auzit ca vreau la profesionala a vrut sa ma bate