| Filip13 a întrebat:

Cu ce medie se intră la liceul militar si ce materi îți trebuie

Răspuns Câştigător
| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Media finală de admitere se calculează astfel:
MFA = (NT+MA) : 2

unde:
MFA = media finală de admitere;
NT = nota obţinută la testul tip grilă de evaluare a cunoştinţelor la disciplinele Limba şi literatura română şi Matematică.
MA = media de admitere, prin repartizare computerizată, în învăţământul liceal de stat, calculată ca medie ponderată între media generală obţinută la evaluarea naţională şi media generală de absolvire a claselor a V – a – a VIII – a, potrivit formulei stabilite de Ministerul Educaţiei Naţionale.

Pentru anul şcolar 2014-2015, formula de calcul a mediei de admitere (MA) este:
MA = (ABS + 3EN) : 4

unde:
ABS = media generală de absolvire a claselor a V –a – a VIII –a;
EN = media generală obţinută la Evaluarea Naţională.

Uite si un mic bonus: Avantajele absolvirii unui liceu militar e drumul sigur catre o cariera militara. Obisnuit cu probele si sistemul de invatare, poti trece admiterea mult mai usor la o Academie Militara. Frecventarea unui liceu militar iti intareste caracterul si te responsabilizeaza, te pune in fata cu nenumarate situatii si inveti sa reactionezi corect. Baietii isi doresc mai mult decat fetele sa ajunga la un liceu militar. Acestia considera ca dupa absolvire pot prinde o slujba bine platita si, mai ales, le poate crea o atitudine mai dura.

Cele mai multe licee militare ofera echipament, cazare, masa, asistenta medicala gratuite pe toata durata scolarizarii in liceu. Pe langa acestea, primesti si o solda lunara.

Dezavantajele constau din probele pe care elevii trebuie sa le sustina pentru a intra la liceu.Acestea sunt dificile si uneori pretentioase. Trebuie sa te antrenezi din timp si sa fii pregatit pentru esec. Probele constau din proba sportiva, psihologica, matematica si limba si literatura romana. Foarte multi pica primele probe si nu reusesc sa intre in cursa pentru un loc la colegiul militar.

La inceput e foarte greu sa te adaptezi programului unui liceu militar: trezire de dimineata, ordine si disciplina, exercitii, mancare la cantina, perioada indelungata departe de familie si prieteni. Doar cei mai curajosi si puternici rezista sistemului si astfel isi intaresc aptitudinile si vointa.

Sper ca te-am ajutat, succes

2 răspunsuri:
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......nformatii/

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017