| TeDy_5844 a întrebat:

Cu ce supara Popa Tanda pe sateni?

Răspuns Câştigător
| Bullweif a răspuns:

In primul rand ii supara ca e outsider. Chit ca e popa satului.nici unui roman n`o sa ii placa de la inceput ca a venit cineva nou in sat. Ii supara prin faptul ca e diferithappy. Intr`un sat in care toti se multumesc sa traiasca exact cum au prins de la parinti, si se plafoneaza, parintele Trandafir(parca asa il chema) stie ca poate depasi conditia asta, si o face. Demonstreaza prin exemplul personal ca se poate trai mai bine. Pana si porecla pe care o are tot din invidie e primita, si parerea satenilor despre el nu se schimba decat treptat, cand vad toti ca se poate trai mai bine, si se schimba toti. Ultima replica a nuvelei face toti baniihappy ar trebui sa o citesti.nu sa ne ceri sa iti facem tema happy

1 răspuns:
| 이벨 a răspuns:

Satenii se supara pe el pentru ca tot ii i-a in deradere ca ei nu fac nimic si ca trebuie sa munceasca mai mult...dar tocmai popa Tanda nu face nimic, asa ca de ce satenii ar face ceva? Popa Tanda nu e un bun exemplu pentru ei. Numai gura e de el happy