| anonim_4396 a întrebat:

Cul-tura-vura:
(Eu)continuu/continui?
Are vreo legatura cosmosul cu cosmetica?
Cand scriu proprii/propriii?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Le cauti mult? rolling on the floor

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Eu continui (continuu e forma arhaică)
2. Nu. Cosmos e denumirea "pentru tot poporul" pentru spaţiu (cel dintre planete unde temperatura este 0 grade Kelvin - sau -273, 15 grade celsius - şi nu există gravitaţie). De asemenea mai este numit şi "spaţiul cosmic". Cosmetica, pe de altă parte, reprezintă totalitatea aspectelor ce au legătură cu produsele de înfrumuseţare. (exemplu: Produse cosmetice - produse de înfrumuseţare; industria cosmetică - industria producătoare de produse de înfrumuseţare; cosmetizat- înfrumuseţat artificial, ajustat să "dea" bine)
3. copiii săi PROPRII – PROPRIII săi copii – PROPRIII-I copii.
Ultima, aia cu 4 de "i" nu prea pare în vorbire, nu de alta dar e destul de greu de pronunţat şi în vorbire rapidă se aude ca şi cum ar fi cu doi de "i".
Salut.

| Dmonik a răspuns:

@Rux, nu... le culeg de pe tup si le postez grupat! laughing

| Dmonik a răspuns:

Da, ai dreptate bro, maine vedem ce facem cu hipercorectitudinea!

| Dmonik a răspuns:

Smith/gresit, auzi voci? Ce fericire cand nu esti singur...

| Fundă25 a răspuns:

Buna!

Varintele corecte sunt:
-Eu continui;
-Cosmosul cu cosmetica?! Nu cred. Adica cosmosul se refera Univers, pe cand cosmetica tine de ingrijire a tenului, a pielii sau a parului. Deci -> cosmos nu are nici o legatura cu cosmetica.
-Se scrie propriii ( cu 3 de i ) atunci cand spui : propriii colegi, propriii parinti, etc; si se scrie proprii ( cu 2 de i ) cand spui : colegii proprii, colegele proprii. De ce? Pai, cand spunem "propriii" trebuie sa ne explicam de ce sunt 3 de iii. Iata explicatia : primul i este din radicalul cuvantului (proprIu), al doilea i este din desinenta de plural (propriI), iar al treilea i este articol hotarat (propriiI).

Sper ca te-am ajutat.
O zi buna!

| MidnightLady a răspuns:

1. Eu continui sa scriu "continuu", deoarece am o problema cu vocalele.
2. Da, normal ca are. Cand ies de la cosmetica, ma simt o stea!
3. Asta n-o mai stiu. Dupa cum spuneam, am o problema cu vocalele. Fara buletin, nu stiu daca ma numesc Andrea sau Andreea.

| daηă a răspuns:

(Eu) continui

Nu

| Shatzie a răspuns:

Uite o chestie care ma scoate din minti! Vad, peste tot, scris "eu continuu", cand, de fapt, limba romana fonetica ma face sa citesc "eu continui". Am senzatia (nu sunt foarte sigura) ca e o forma invechita de care cineva se agata cu unghiile si cu dintii.
Si, nici nu merge sa faci vreo paralela cu "a lua", "a dezavua"...si nu-mi mai vine altul in minte acum.
Uite ca la chestia cu cosmosul, sunt in ceata (m-am uitat prea mult la eclipsa). De ce am impresia ca e o simpla coincidenta, "cosmos" fiind cuvant de origine slava, iar "cosmetica" de origine latina. Sau nu!
Proprii, cand sta dupa substantiv. (Am vazut cu ochii proprii)
Propriii, cand sta inaintea substantivului. (Am vazut cu propriii mei ochi)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

îhî. Tu le culegi de pe Clopotzel TUP si eu le culeg de pe la inaltii demnitari.
"Eu, ca si ministru, ma gindesc la..."
Va urma tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de propozitie! Eu continu ma joc afara! Eu continui sa raspund la intrebari! Oricum continuu cu 2 u clar nu-i, deci ma duc pe a doua varianta!

Grea romana asta nuh? Mai usoara e chineza!

Cosmos si cosmetica? Greu nuh? Cosmetica e una cosmos e alta, cred ca-s opuse! "Cred" un cuvant mare, pentru ca la asta nu atiu sa raspund?

Cum eu inca cred ca japoneza, chineza si alte limbi sunt mai usoare, probabil o sa primesc un stupid cat mine de mare! Dar propriii nu exista, este un nou cuvant adus pe lume de tine!
Desi daca ma gandesc mai bine :

proprii cand S(substantiv)+proprii
propriii cand propriii+S

App legat de cosmos si cosmetica, mie mi se par 2 cuvinte ce ma amuza, dar oricum n-au legatura chiar daca pare ca ambele sunt derivate dintr-un cuvant de baza nu-i asa! Oricum faza amuzanta pentru mine este ca daca scotii partea ce seamana cu radical ( cosm ) din amadoua ramane un cuvant!

cosmosul - cosm = osul
cosmetica - cosm = etica

Cum nici ce a ramas n-are legatura, singura legatura a lor este la formarea cuvantului cu "cosm", dar nu ajuta, amandoua provin din limbi diferite!

Oricum cauti mult intrebari din astea! Pun pariu ca inca peatatia sau uitat la intrebarea asta fara s-o inteleaga si n-au mai raspuns, dar UNUL, unul singur a avut curaju sa zica o prostie! Si premiul ajunge laaaa... pisymylove!