| anonim_4396 a întrebat:

Lectia de cul-tura-vura:
ma inseala/ma insala?
un pic/un pic?
matii/m-ati (fara ba p-a ma-tii!)?
cand scriu cam legat, dar dezlegat?
cu capra sau cu sorcova?
Azi am mai multe dileme!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mă înşală (deşi, atât de des apare cealaltă, nu neapărat din neştiinţă ci din faptul că ne "sună mai bine" mental, încât deja nu se mai consideră greşeală - sau greşală?)
Mă-tii, cu cratimă. De la "a ta mamă".
Cam cu sensul de "oarecum" (Cam aşa stau lucrurile) şi "c-am" cu sensul de a prescurta "că am" (Nu ştie nimeni c-am fost acolo.).
Eu-s dus cu sorcova de mult.
Apropo, capra... animal sau poziţie?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fugi d'aci cu cultura ta! Ai gresit categoria. Mai posteaza o data la "Adolescenti" si o sa ai de ce rade un an intreg.

| Dmonik a răspuns:

@rux, s-a facut, dar ce naiba fac, ca as vrea sa dau si funda?!
Oare sa fac rabat de la calitate si sa dau funda pentru cantitate?
Pentru Adolescenti, pregatesc alta! tongue

| Dmonik a răspuns:

@rux, te invit la adolescenti, aia intrebare, nu asta!

| Dmonik a răspuns:

Ionut, vezi ca ti-am dat funda si ma supar!

| Dmonik a răspuns:

@kongeriket, te paste ditai (ditamai?) funda!
Hehehe...greseala, dupa modelul "a vraji- vrajeala", "a hali -haleala"!

| Silvia a răspuns:

Mă înşală, un pic[la asta m-am gândit ceva], nu mi-au zis la şcoală, legat cu cătuşe roz?big grin, capra, capra!rolling on the floor.

| Silvia a răspuns:

Oh, n-am explicat la a patralaughing.
Gagico, eşti cam dezbrăcată!
C-am unghiile roz nu ştie nimenirolling on the floor[prea multă inspiraţie].

| ionut1980 a răspuns:

Vrei şi răspunsuri?

mă înşeală, un pic, mătii ( fără ba pe-a mătii ) laughing, cam ( legat în sensul de aproximativ; dezlegat când este conjuncţie > c-am fost la piaţă ), cu sorcova ( dus).