| AlliCe a întrebat:

Cum adica: "ca voda prin loboda"?

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

A se plimba ca vodă prin lobodă = a umbla în toate părţile fără nici o piedică.

regis
| regis a răspuns:

Cred ca expresia este legata de contrastul dintre cele doua cuvinte, nu atat de rima lor - voda este o persoana foarte importanta, impunatoarea, imaginea puterii, in timp ce loboda este o biata buruiana nesemnificativa, foarte firava, care nu poate stanjeni pe nimeni.
Prin urmare eu as traduce mai degraba expresia prin a trece drept si neabatut de la drum, ignorand tot ce este in jur. Ba mai mult, as spune ca cel care trece "ca voda prin loboda" este un grandoman, ingamfat, un om cu nasul pe sus.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

A umbla aiurea, de colo, colo
fara niciun scop...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
E o vorba veche din popor. Inseamna sa te plimbi asa pe unde iti vine fara nici un scop...

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De-a valma.Ca voda prin loboda e facut asa proverbul doar pentru rima ca sa explice ce am spus mai devreme ca nu am vazut sau auzit de vreun voda care se plimba prin loboda. Poate de acum, cine stie...

Răspuns utilizator avertizat