| TrickstarR a întrebat:

Ma gandeam sa dau la Relatii internationale, la ASE. Ati putea sa imi spuneti mai multe despre facultate? Exista sanse de angajare dupa terminare sau pur si simplu treci ca Voda prin loboda si te alegi decat cu diploma? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mentoronline a răspuns:

Da, spre deosebire de facultatile de economie, marketing, finante etc la care sansele de angajare dupa ce termini sunt limitate (avand in vedere cati termina).
In schimb Relatiile internationale, Stiintele Politice sau Comunicare si Relatii publice, daca te implici si te tii de treaba ai toate sansele sa te angajeze de pe bancile facultatii. Trebuie sa iti placa sa citesti cat mai mult, sa te implici in diverse subiecte cu informatii sau cu argumente, trebuie sa iti placa...
Indiferent ce facultate alegi este foarte important (chiar daca te lovesti de diverse obstacole) sa te implici in cat mai multe activitati extracuriculare, sa incerci sa obtii burse (de exemplu Erasmus- si vezi cum e sa studiezi in afara 3 luni), sa mergi la cursuri optionale, sa faci voluntariat etc Doar asa ai sanse sa te angajezi mai repede si nu pe un post care te plafoneaza.
Succes!