| Stropdeploaie a întrebat:

Cum adica sarbatorim marea unire?
Cu cine s-a unit Romania in 1918?
Sau cum era Romania inainte de 1918?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Bucovina, Basarabia si Transilvania erau diferite regiuni care s-au unit cu Romania in anul 1918. Prima a fost Basarabia, la 27 martie, a doua a fost Bucovina, la 28 noiembrie si, la 1 decembrie, s-a unit si Transilvania.
Cum s-au unit, mai exact, cele 3 provincii? Au fost organizate adunari populare prin care oamenii politici si-au exprimat dorinta de a se alipi patriei mama, Romania. O Romanie care era la fel ca cea din prezent, daca poti sa tii-o imaginezi fara Transilvania. Guvernele de atunci (Alexandru Marghiloman I, in momentul unirii cu Basarabia, Constantin Coanda I in momentul unirii cu Bucovina si Ion I.C. Bratianu V, la data de 1 decembrie) si regele Ferdinand au fost, evident, de acord, oferindu-se sprijin si fiind trimise trupe si administratie romaneasca in cele trei provincii.
Teritoriile au fost pierdute in anul 1940, in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, in favoarea URSS (Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste). Am reusit sa recuperam, cativa ani mai tarziu, doar Transilvania. E totul clar?
Transilvania nu era o tara, ci o regiune aflata pentru mult timp, cateva sute de ani, sub dominatie maghiara, una in care locuia un numar foarte insemnat de romani si care, de drept, apartine Romaniei.
Sunt aproape sigur ca n-o sa o faci, dar daca vrei sa intelegi totul mult mai detaliat, poti consulta:
Ioan Aurel Pop, Ion Bolovan - Istoria Transilvaniei
Ion Nistor - Istoria Basarabiei
Ion Nistor - Istoria Bucovinei
Florin Constantiniu - O istorie sincera a poporului roman
Neagu Djuvara - O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Silviu se implinesc 100 de ani de la marea unire si tu intrebi ce sarbatorim, trist

| Lioana a răspuns:

Baiete tu n-ai invatat la istorie? 1 Decembrie 1918 a fost ziua unirii Transilvaniei cu Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti totul aici. https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Unirea_Transilvaniei_cu_România

| Stropdeploaie explică (pentru anonim_4396):

Hai ca m ai bagat de tot in ceata. pai Transilvania era o tara? si s-a unit cu Romania?

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Corect!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Ca tu tare batran esti. Cum e viata la pensie?

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poftim? laughing

| Stropdeploaie explică (pentru AFR81):

Deci eu stiu ca ne am unit cu Europa. alta unire n aveam habar....Pe asta cand o sarbatorim?

| AFR81 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

rolling on the floor)) Probabil faci misto. Daca nu... recomand toate manualele de istorie, incepand cu clasa a patra. As fi zis cu clasa intai, pentru ca ai cunostinte apropiate de 0, insa istoria se face din a patra.

| Stropdeploaie explică (pentru AFR81):

Pe bune. stai. de curnad cica mai vrem sa ne unim cu chisinaul... asta ce mai inseamna. si termin cu intrebarile.

| Stropdeploaie explică (pentru AFR81):

Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare. Orice asemănare cu persoane sau fapte reale este pur întâmplătoare. happy

| AFR81 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Bucovina, Basarabia si Transilvania erau diferite regiuni care s-au unit cu Romania in anul 1918. Prima a fost Basarabia, la 27 martie, a doua a fost Bucovina, la 28 noiembrie si, la 1 decembrie, s-a unit si Transilvania.
Cum s-au unit, mai exact, cele 3 provincii? Au fost organizate adunari populare prin care oamenii politici si-au exprimat dorinta de a se alipi patriei mama, Romania. O Romanie care era la fel ca cea din prezent, daca poti sa tii-o imaginezi fara Transilvania. Guvernele de atunci (Alexandru Marghiloman I, in momentul unirii cu Basarabia, Constantin Coanda I in momentul unirii cu Bucovina si Ion I.C. Bratianu V, la data de 1 decembrie) si regele Ferdinand au fost, evident, de acord, oferindu-se sprijin si fiind trimise trupe si administratie romaneasca in cele trei provincii.
Teritoriile au fost pierdute in anul 1940, in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, in favoarea URSS (Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste). Am reusit sa recuperam, cativa ani mai tarziu, doar Transilvania. E totul clar?
Transilvania nu era o tara, ci o regiune aflata pentru mult timp, cateva sute de ani, sub dominatie maghiara, una in care locuia un numar foarte insemnat de romani si care, de drept, apartine Romaniei.
Sunt aproape sigur ca n-o sa o faci, dar daca vrei sa intelegi totul mult mai detaliat, poti consulta:
Ioan Aurel Pop, Ion Bolovan - Istoria Transilvaniei
Ion Nistor - Istoria Basarabiei
Ion Nistor - Istoria Bucovinei
Florin Constantiniu - O istorie sincera a poporului roman
Neagu Djuvara - O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri

| dirtydancer700 a răspuns:

1.Marea Unire corespunde Zilei Nationale-1 decembrie.
2, 3. Mica Unire a fost realizată prin unirea Țării Românești cu Moldova prin dubla alegere ca domnitor al lui A.I.Cuza al Țării Românești si Moldovei.Marea Unire s-a realizat la sfârșitul Primului Război Mondial, 1918 (2018-centenarul).Deci prin unirea României mici cu Transilvania, Ardealul, Banatul, Maramuresul, Crișana, Dobrogea, Basarabia si Bucovina, pe ultimele 2 pierzandu-le ulterior, Basarabia devenind Republica Moldova de astăzi.