| deedeetzi a întrebat:

Cum aflu apotema intr-o piramida hexagonala regulata si intr-o prisma patrulatera regulata? big grin
Multumesc

Răspuns Câştigător
| hope2destiny a răspuns:

Depinde care apotemabig grin
intr-o pir. hexagonala:
ap2 [apotema piramidei la patrat] = ab2 [apotema bazei la patrat] + h2 [inaltimea la patrat]
ab [apotema bazei] = l radical3 /2 [latura radical din 3 supra 2]
intr-o prisma patrulatera nu ai apotema, dar intr-o piramida patrulatera ai:
ap2 = ab2 + h2
ab = l/2 [apotema bazei = latura supra 2]

3 răspunsuri:
| Annaid a răspuns:

Pai la piramida hexagonala, apotema piramidei (ap) este inaltimea unuia dintre triunghiurile care formeaza o fata laterala a piramidei. Deci calculezi asa. happy

| Simona_7121 a răspuns:

deci, la patrulatera de exemplu, trasezi apotema, si o aflii, daca ai datele din triunghiul dreptumghic format de varful piramidei(v de exemplu), punctul de intersectie a diagonalelor bazei( o sa zicem) si apotema (triunghi vom) sau cu ce notezi tu punctul apotema, si o aflii prin teorema lu pitagorahappy
sper ca ai intelesbig grin