| FizoxX a întrebat:

Cum pot sa aflu apotema unui truchi de piramida patrulatera? ma refer la formula

Răspuns Câştigător
| InLove a răspuns:

Pai, apotema la patrat = h ( inaltimea )la patrat + Ab ( aria bazei ) la patrat!
cam asa ar arata : ap(la2 )=h(la2)+Ab(la2)

2 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Pai din manualul de geometrie laughing sau intreaba profesorul!

| ronazozole a răspuns:

Apotema la patrat este egala cu inaltimea trunchiului la patrat plus (apotema bazei mari minus apotema bazei mici))la patrat.scris sub forma de "formula"
at(la patrat)=h(la patrat)+(aB-ab)la patrat,unde at-apotema trunchiului, h inaltimea trunchiului, aB-apotema bazei mari si ab-apotema bazei mici. funda?