| dollydee a întrebat:

Cum aflu care este ordinea cuvintelor intr-o propozitie/fraza in limba latina ca sa pot traduce corect in limba romana?

2 răspunsuri:
| babygyrl a răspuns:

Din cate stiu eu iti spun si tie.Verbul in lb latina se pune mereu la sfarsitul propozitie, restul cred ca e la fel.eu doar acum am inceput sa fac latina si nu prea stie. Dar stiu sigur ca verbul se pune intotdeauna la sfarsitul propozitiei.De ex:Nos incolae Roma summus.(asa cred ca se scrie). verbul este,, sumus`` si se traduce :Noi suntem locuitori Romei. Funda?

| xXGumiTsAXx a răspuns:

Www.undegasesc.com -> Este un dictionar pentru toate limbile, scrii textul si ti-l traduce:*
Sper ca am ajutat:*