| klara1290 a întrebat:

Cum aflu distanta de la un punct la un plan?
Funda :3

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Distanta de la un punct la un plan este marimea segmentului determinat de acel punct si piciorul perpendicularei dusa din acel punct pe plan.
Prin urmare pentru a afla distanta de la un punct la un plan, se duce prin punct perpendiculara pe acel plan. Distanta dintre punct si punctul in care perpendiculara intersecteaza planul este distanta de la punct la plan.
Daca punctul se afla pe plan, atunci piciorul perpendicularei dusa prin punct, e chiar acel punct si distanta e zero. (Piciorul perpendicularei pe un plan e punctul de intersectie al perpendicularei cu planul)

| Marius2111 a răspuns:

Distanta de la un punct la un plan este proiectia acelui punct pe plan.

| halogen001 a răspuns (pentru Marius2111):

Proiectia punctului pe plan e tot un punct, e piciorul perpendicularei dusa din acel punct la plan, iar distanta de la punct la plan este marimea segmentului determinat de punct si proiectia lui pe plan, sau putem spune ca e distanta dintre punct si proiectia lui pe acel plan.