| B3bytzaa a întrebat:

Cum aflu volumul unui butoi? big grin

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Draga mea, trebuie să ne spui forma butoiului.El poate fi cilindru, paralepiped, fără o formă anume etc. Poftim câteva formule : cilindru pi ori r ^ 2ori h, dacă e paralelipiped V=L ori l ori h sau dacă nu are o formă anume, poți să folosești urm. formulă : V= 0, 82 ori D ori d ori h, unde D= diametrul de la jumătate(știi tu, acolo unde butoiul e mai bombat), iar d= diametrul cercului de la capete.

7 răspunsuri:
| JoeTPU a răspuns:

V= L.l.h

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi ca scrie pe fundul butoiului

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că e vorba de o problemă de la mate happy
Depinde ce-ţi spune acolo...

De obicei ( dacă nu ai alte precizări ) butoiul este cilindric - deci, foloseşti formulele de la "Cilindrul circular drept" :

V = pi x ( R la pătrat ) x h,

unde pi = numărul pi.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de forma lui... daca o fi paralelipiped dreptunghic:V=L.l.h.

| CălinPL a răspuns:

Scrie pe fundul lui.

| AllTheGoodNamesAreTaken a răspuns:

Il umpli cu apa si apoi citesti apometrele. happy