| Vernusio a întrebat:

Cum ajung unii sa fie coach/traineri de dezvoltare personala si sa scrie carti de dezvoltare personala? Ce scoala urmeaza?

Răspuns Câştigător
| Sabina1544 a răspuns:

Iti dau un exemplu: in cartea de dezvoltare personala a lui Jeff Keller "Atitudinea este totul", la inceput povesteste si despre viata sa, si anume ca el nu a vrut de la inceputul sa fie un scriitor de carti de dezvoltare personala sau sa tina discursuri motivationale in fata a mii de oameni. NU! El a fost la inceput avocat, dar cu timpul(adica dupa mai bine de 10 ani, din ce imi amintesc) incepuse sa se sature de aceasta meserie, dar ca hobby avea scrierea catorva mici randuri motivationale in fiecare seara. Incepand incetul cu incetul sa-si aloce din ce in ce mai mult timp pentru scrierea cartilor si nu pentru avocatura, la un moment dat a ajuns sa faca doar asta. Deci nu cred ca trebuie sa faci neaparat o scoala sau ceva, trebuie doar sa stii ca te pricepi la asta si...pur si simplu incepi sa scrii!

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Psihologie in general si probabil si ceva mastere. Sau iau la randul lor parte la traininguri la alte persoane, + adauga obiceiuri din experienta personala si atunci isi incearca la randul lor norocul.