| Somesan_Marian_1998 a întrebat:

Cum ar fi posibil un transfer scolar din semestrul 2 (clasa 11 a) de la o scoala la alta? mentionand faptul ca directorul scolii alese a spus parintilor mei ca nu se poate ca un elev de a 11 a sa fie transferat din semestrul 2 deoarece nu i permite legea....cum este posibil asa ceva?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Legea (ROFUIP aprobat prin Ordinul ministrului nr. 5079/aug. 2016) permite efectuarea transferului elevilor care schimba profilul si/sau specializarea NUMAI in vacanta de vara--- vezi Art.155, punctul (3)si (4) din ROFUIP :http://www.isjbraila.ro/......8_2016.pdf

Daca nu schimbi profilul si/sau specializarea, te poti transfera atat in vacanta intersemestriala cat si in vacanta de vara --- in acest sens, vezi prevedera de la punctul ( 1) al Art. 155 din link-ul de mai sus.

In ambele situatii, conditia este ca media din ultimul an sa fie cel putin egala cu media ultimului promovat din clasa la care soliciti transferul ( Art.152, punctul (b) din ROFUIP)

| TheSpell a răspuns:

Doar cei de a9-a și a12-a n-au voie să se mute.