| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebui sa ne pregatim pentru subiectul al II-lea la Bacalaureat? Mereu contine un enunt care ne cere sa ne exprimam parerea despre un anumit subiect.

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Sa formulezi mai intai o idee generala de la care sa pleci, apoi incepi cu opinia mea, in primul rand, al doilea rand si in concluzie, fara sa uiti de conectori. La fiecare argument dai cate un exemplu. Daca exemplul este mare, il poti face intr-un alineat separat.
Astea conteaza foarte mult. Altceva nu ai cu ce sa te pregatesti. Decat sa ai o exprimare buna, sa te gandesti la idei care pot avea exemple concrete si mai ales sa dai exemple din literatura. Orice are legatura cu literatura, sa se vada ca ai idee si cultura.

| Cameliapantiru a răspuns:

Invatand structura textului de tip argumentative si apoi scriind cat mai multe eseuri de tip II, din variante si din subiectele date anii trecuti, la bac.
Si, evident, valorificand, pentru exemplificarean argumentelor sau contraargumentelor afirmatiei din enunt, lecturile tale din copilarie si pana in present.
Succes!