| MiyakoSaki a întrebat:

La subiectul al III-lea de la romana de la bacalaureat,pentru profilul Real, se cere "tema si viziunea despre lume"? Sau se cere si caracterizarea de personaj? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cerința poate fi: Tema și viziunea despre lume dintr-un roman interbelic sau postbelic. Ori, o poezie.
Sau, poți primi o nuvela istorică, romantică din perioada pașoptistă (Alex. Lăpușneanul/ C. Negruzzi).
Ori, relatia dintre două personaje sau caracterizare de personaj.

PS. Cumpără o carte de eseuri de la Ed Delfin (20 de lei, cu reducere), fiindcă acolo găsești tot ce ai nevoie pentru subiectul al III-lea.

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

In vara lui 2016 a fost tema si viziunea, iar in 2015 a fost caracterizarea. In programa sunt incluse ambele, chiar si relatia dintre doua personaje, doar ca la BAC eu n-am vazut asta decat in subiectele de la uman.

| Ssssmokin a răspuns:

Pai ori una ori alta.

| al9264 a răspuns:

Depinde, boss