| GeoS21 a întrebat:

Cum argumentez caracterul subiectiv/obiectiv al unui text?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Pai ca sa arati ca o opera este subiectiva arati ca limbajul folosit este unul figurat, expresiv (figuri de stil si imagini artistice), iar ca sa arati ca o opera este obiectiva arati ca are un limbaj stintific, ca este exact si ca are informatii adevarate si exacte.
Pa, pa.

1 răspuns:
| maria6 a răspuns:

Caracterul subiectiv al unui text este vizibil prin prezenta verbelor si a pronumelor la persoana I si a II-a, singular si plural, dativ etic, indici spatio-temporali raportati la emitator; aplicata textelor literare, subiectivitatea indica faptul ca textul este centrat pe transmiterea sentimentelor, experientelor, starilor sufletesti ale celui care scrie textul (campul semantic al subiectivitatii este prezent in memorii, autobiografie, jurnal, proza autoiografica deghizata)