| WilliamRami a întrebat:

Cum aş putea învăţa chimie de la zero?

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Iti cumperi manuale si inveti de pe ele. Acum depinde pentru ce iti trebuie, daca vrei pentru tine fara un scop anume, iei manualele scolare apoi tutoriale de pe net. Daca vrei pentru admitere sau bac trebuie sa urmezi programa si bibliografia lor

| Violleta2022 a răspuns:

Simplu, cu o carte de chimie pentru incepatori.
Cred ca cea de clasa a VII-a daca nu ma insel, contine notiuni introductive in chimie, explica ce este molecula, atomul, cum se formeaza ele, cum in anumite conditii, formule chimice samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Începi să-ți cumperi manuale de clasa a 7a, le parcurgi, și pe măsură ce înveți, le cumperi și pe celelalte de a 8a, 9a, până la clasa 12a. Îți alegi un meditator bun, începi să faci exerciți cu el dar și de unul singur.

| aneliram a răspuns:

Ce.a mai bună metoda sunt manualele începând de la clasa 6 (nu stiu de cand se introduce chimia in gimnaziu, dar, asta vreau sa spun), si un profesor bun. Si lasa net.ul ca mai rau te incurca la învățat, are prea multă informație, nestructurata, și nu ai cum sa iti vezi progresul, desi iti da impresia ca esti as. Vezi ca gasesti manuale digitale pe net. Iti dau eu niste site uri: manualul info (folositoare, dar foarte vechi). Manuale scolare online clasa I-XII ptofesor.MD. manuale digitale edu. (Scriu pe tel. si imi este foarte greu sa iti dau link la site.uri)

| IonutPetre12 a răspuns:

Cursuri pe youtube.Sigur exista, si inveti la nivel inalt.Cu mult peste ce ti preda in liceu.Dar cred ca ai nevoie de engleza

| Devil21 a răspuns:

Cu un meditator sau cu multe manuale insa nu vei avea materia structurată si iti va fi greu sa memorezi totul+nu vei înțelege.