| cinnamonnn a întrebat:

Cum as putea invata japoneza cat mai usor?

Răspuns Câştigător
| Hikarie a răspuns:

Depinde si de veniturile tale.
Cel mai bine ar fi sa cauti niste cursui de japoneza la tine in oras si sa mergi la ele, mai poti invata si acasa diferite expersii pe care sa le folosesti cat mai des.
Cel mai mult te-ar ajuta niste cursuri la tine in oras.

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Ca orice limba, cel mai "usor" se invata locuind acolo. Dar banuiesc ca nu e cazul.

Dar oricum ai da-o, nu exista nici o metoda usoara de a invata o limba grea.
Cel mai eficient mod este de a lua lectii unu-la-unu cu un profesor care cunoaste foarte bine ambele limbi (romana si japoneza) si are talent didactic si multa rabdare.

Eu de exemplu am facut un an japoneza in liceu si nu mai stiu decat doua fraze: "Watashi wa Gigel desu" - "Ma numesc Gigel" si "Kore wa hon desu" - "Aceasta este o carte frumoasa"

Spor! :-d