| Predator2040 a întrebat:

Cum aș putea învăța la matematică pentru bac? Pot reține,dar îmi este greu fără explicații,vreau doar să iau 5, mi-am cumpărat și niște culegeri de pregătire și mai fac teste la toate 3 materii,dar la matematică nu prea știu cum să le fac fără explicații,dau la matematică,română și biologie,sunt la profilul tehnic. Mă întristează când trece timpul fără să progresez la vreo materie,profesorul meu de matematică face o oră de pregătire două zile pe săptămână dar nu știu dacă este suficient, mă puteți ajuta cu câteva idei sau poate surse?

Răspuns Câştigător
| Kizer a răspuns:

Te sfatuiesc sa te uiti la explicatii cu lectii pe Youtube, iti da si exemple. Eu m-am uitat la putine episoade de la,, Learn Math Easy", sunt de ajutor sincer.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia-i o aiureala. La matematica iti trebuie doar cartea. Acolo ai explicatii. Eu am fost la uman si ca sa dau examen la armata imi trebuia matematica de real. Pe vremea mea era o rusine sa mergi la meditatii si am invatat sigur. Astazi ai si meditatii online: https://bit.ly/3ka5tay

| johnnny123 a răspuns:

"Pot reține, dar îmi este greu fără explicații"

Credeam că tocmai ăsta este rolul școlii și al profesorilor: să-ți ofere explicațiile necesare.

| carevaescu a răspuns:

Daca stapanesti engleza, ti-as recomanda doua carti de James Stewart: "Precalculus" și "Calculus: Early transcendentals". Are un stil frumos de a explica conceptele.

In fine, se gasesc in format pdf, if you know what i meanwinking

Nu stiu daca există traduceri in romana; chiar m-ar mira.