| DorinDsx a întrebat:

Cum calculez coarda cercului daca stiu raza si masura arcului?

3 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Dacă măsura arcului de cerc este de 60°, atunci raza este egală cu coarda.

| SwettyCat a răspuns:

Coarda cercului este egala cu raza si masura arcului.

| AllTheGoodNamesAreTaken a răspuns:

Ar fi mult mai usor daca as avea datele exacte, caci nu cred ca exista o procedura standard. Sigur se formeaza un triunghi isoscel cu cle doua laturi egale reprezentand razele cercului. Masura arcului e egala cu masura unghiului din varful acestui triunghi, notat cu O de obicei. Date exacte? :/