| PulbereDeStea a întrebat:

Cum calculez lungimea laturii AB, daca stiu AC si AD?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| wizopo2 a răspuns:

Daca triungiul este dreptunghic poti folosi teorema lui pitagora : ipotenuza este egal cu suma patratelor catetelor.

| Alvin_8845 a răspuns:

Ce triunghi este? Echilateral, Isoscel? de care este?

| PulbereDeStea explică:

Triunghi dreptunghic.

| PulbereDeStea explică:

Deci care este teorema lui pitagora?

Răspuns utilizator avertizat
| dydydeea a răspuns:

Deci...nu ne-ai dat destule informatii.Te referi la un triunghi dreptunghic ABC cu inaltimea AD sau? Pai daca e triunghi treptunghic poti afla prima data CD prin teorema lu pitagora( unghiul drept este CD-deoarece AD-inaltime), apoi poti afla BD prin teorema inaltimii(AD) care zice asa: AD la puterea a 2-a=BD ori CD, si dupa aceea poti afla LUNGIMEA laturii AB prin teorema catetei( AB la puterea a 2-a=BD ori BC. funda?

| BloodyDress a răspuns:

Cu teorema lui pitagorahappy
Ipotenuza=suma catetelor la patrat
daca ai triunghi dreptunghic

| maximusy a răspuns:

E o problema usoara :
1.Mai intai afli DC ( ACpatrat = ADpatrat + DCpatrat => DCpatrat = ACpatrat - ADpatrat )
2.Afli BD (ADpatrat = BD x DC => BD = ADpatrat : DC )
3.Afli BC ( BC = BD + DC )
4.Afli AB ( BCpatrat = ABpatrat + ACpatrat => ABpatrat = BCpatrat - ACpatrat )

big grin