| jacobb a întrebat:

Cum calculez temperatura medie lunara? Spuneti-mi modul de calcul va rog!

Răspuns Câştigător
| luliluli a răspuns:

Inregistrezi intr-un tabel temperatura medie a fiecarei zile din luna; la sfarsitul luniii aduni toate valorile inregistrate si imparti suma obtinuta la numarul de zile

2 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Folosind media aritmetica.

| erasier a răspuns:

Pai sistemul simplu ar fi aduni temperatura zilnica pe o luna de zile si o imparti la nr de zile, poate specialisti de la meteorologie au alte calcule dar cea logica asa ar trebui sa fie