| Paul1993bv a întrebat:

Cum decurge un test psihologic pentru port - arma?

1 răspuns:
| Giocodimano1 a răspuns:

DECURGE CA ORICE TEST PSIHOLOGIC(la fel ca cel de la scoala de soferi)
Proba scrisa: 1.Pe o foaie cu niste patratele care au in partea de sus dungulite in diferite directii te pune sa bifezi 3 tipuri.

2.Pe o foaie unde sunt amestecate intr-un cerc mai multe cifre te pune sa spui ce cifre lipsesc din anumite intervale(lipseste cate una din fiecare interval)

Proba practica unde iti sunt testate reflexele (atentia distributiva, viteza de reactie si autocontrolul):

1. La un calculator, cu 2 pedale pentru picioare si 2 butoane pentru maini te pune sa urmaresti niste patratele pe monitor corespunzatoare mainilor si picioarelor. Se pot aprinde maxim 3 simultan. Mai exista si un semafor care cand se face rosu trebuie sa apesi unul din aceste butoane.

2. Pe un ecran se deruleaza niste cifre si cand apare S sau Z intre ele trebuie sa apesi un buton (apar alternativ).