| MariusDumitru53 a întrebat:

Cum deosebesc pronumele personal de cel reflexiv?

Răspuns Câştigător
| flowro a răspuns:

Pronumele personale sunt: eu, tu, el / ea, noi, voi, ei / ele si tin locul substantivului (subiectului, in cele mai multe cazuri). Pronumele reflexime (de exemplu: 'MA tund', 'TE desenezi') exprima o actiune ce se reflecta asupra ta (nu e cea mai buna exprimare, dar cred ca ai prins ideea).

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Pronumele reflexiv are forme doar pentruD si Ac.El este totdeauna identic cu subiectul.Ex.Ion ma striga.Aici subiectul este Ion(el-pers.3),iar pronumele suspectat-ma-este de persoana1.Rezulta ca nu avem identitate intre subiect si pronumele -ma-.In acest caz -ma-este pronume personal.In exemplul urmator avem alta situatie:Eu ma antrenez.Aici si subiectul -eu-si pronumele -ma- sunt la aceeasi persoana1.Ma- va fi pronume reflexiv.