| chlm a întrebat:

Buna ziua!
Am o nelamurire legata de gramatica limbii romane.
Nu stiu cum sa deosebesc PRONUMELE PERSONAL de cel REFLEXIV ma omoare astea.
Stiu ca trebuie sa aiba aceeasi persoana si numar cu subiectul si predicatul ca sa fie Pronume Reflexiv dar uitati-va mai jos. cum imi pot da seama? toate par la fel

*Ne este pronume reflexiv in Dativ in enuntul:
a) Ne place sportul.
b) Ne cauta colegii.
c) Ne dam seama de ce s-a intamplat.
d) Ne spalam doar cu sapun de calitate.
(nu pot sa inteleg de ce varianta corecta este C?)

Pronume reflexiv in urmatoarele:
a) Mi-am dat seama ca ai dreptate.
b) Mi-am chemat toti prietenii la petrecere.
c) Mi-am procurat bilete la concertul lui Elton John.
d) Mi-am adus aminte prea tarziu ca trebuie sa te sun
(Aici la fel, variantele A si D sunt corecte, dar nu stiu de ce.)

Stima.

6 răspunsuri:
| NoNameSiPunct a răspuns:

Eu stiu doar la prima cerinţa Ne cauta colegii nu este corect ca aceasta propozitie se poate transforma in Colegii cauta pe noi. Am folosit acea regula ca daca e pronume reflexiv trebuie sa fie la aceeasi persoana si acelasi numar deci celelalte variante sunt corecte Dar acum nu stiu de ce raspuns. Corect este doar C...

| NeacşuIonel1976 a răspuns:

D-na mea mi-a explicat foarte usor.
Exemplu tau : Ne place sportul. (cine place? noi) Daca subiectul este noi inseamna ca predicatul si pronume au aceeasi persoana (intai) si ca ne este pronume reflexiv.

Daca nu te-am lamurit o sa-ti explic cu alte exemple:
Mama ma spala pe par.
(cine spala? ea, mama)
Predicatul si pronumele nu sunt la aceeasi persoana deci ma e pronume personal.
Ma spal pe par.
(cine spal? eu)
Aici este pronume reflexiv.
Asta poti s-o deduci si din definitie - pronumele care indica persoana gramaticala si exprima identitatea subiectului cu un complement se numeste pronume reflexiv.

| deutza98ubire a răspuns:

Poi........fii atenta eu sunt a VII a

la pronumele personal ai forme accentuate si neaccentuate dar si forme sinonime

cele accentuate sunt clasificate pe cazuri:

in cazul nominativ ai :eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele;
in cazul acuzativ aisad*la intrebarea (pe cine?) si se raspunde cu (pe) mine, tine, el, ea, noi, voi, ei, ele;
in cazul genitiv ai: (la ppersoana a III a ) masculin: lui; feminin: ei; (singular) masculin si feminin: lor; (plural) si raspund la (al cui?);
in cazul dativ ai: ( cui?) mie, tie, lui, ei, noua, voua, lor;
in cazul vocativ ai: tu si voi

la formele neaccentuate ai decat cazurile acuzativ si dativ:

in cazul acuzativ ai:ma, m-; te; il, -l-, o; ne; va, v-; ii, -i-;

in cazul dativ ai: imi, mi; iti, ti; ii, -i-; ne, ni; va, vi; le;

iar la forme sinonime ai in cazurile nominativ genitic acuzativ si dativ urmatoarele forme: dansul, dansa, dansii, dansele; (sa nu le incurci cu cele de politete atentie!)

iar la reflexiv ai forme accentuate si neaccentuate

cele accentuate au decat persoana a III a in:
acuzativ: pe sine;
dativ: sie, siese;

iar formele neaccentuate le ai la persoana I si a II a (imprumutate de la pronumele personal doar in cazurile dativ si acuzativ ai grija ca tu aici te incurci da!?)

iar la persoada a III a ai in:
acuzativ: se, s-;
dativ: isi, si;
mai uitate peste ele pa si ma bucur ca te-am ajutat.

| chlm explică (pentru deutza98ubire):

Stiu si eu astea ce ai scris tu, dar uitate in exemplele de mai sus, sunt toate la fel, trebuie sa fie o metoda de identificare.

| anonima10D a răspuns:

Nu au toate aceleasi cazuri

| chlm explică:

Stiu si eu astea...dar uitate la exemplele date de mine..trebuie sa fie o metoda de identificare sau altceva?!