| Aly42 a întrebat:

Cum e corect? Sa FI intelept, sau sa FII intelept?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Pe scurt, dacă este la modul conjunctiv (adică are să în compoziţia verbului) sau dacă este la modul imperativ afirmativ (atunci când cineva dă o comandă) se scrie cu 2 i. In rest doar cu unul… Frumos şi uşor.

12 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Fii intelept.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Corect e "să fii înţelept"

| AirănMeidăn a răspuns:

Sa fii intelept

| R0VER a răspuns:

Cui i-ai dat funda? ca au raspuns 7 corect!

| Aly42 explică (pentru R0VER):

Raspunsului cel mai complexwinking

| iuly92 a răspuns:

Sa fii intelept..cu doi de''i''!

| Ammy2001 a răspuns:

Sa fi intelept!

| BubuuLoree a răspuns:

Sa fii intelept.

| SGTchampion a răspuns:

Este corect "sa fii intelept"

| R1deR a răspuns:

Parerea mea este urmatoarea:
Corect este sa fi intelept dar depinde si de contextul in care este pus.

| Robert_Nicula_1994 a răspuns:

Sa fiu intelept-persoana I singular
Sa fii intelept-persoana a-II-a singular."i" din radacina de la persoana I se pastreaza si se adauga inca un "i" la persoana a doua.
P.S.Astia care zic ca "Sa fii intelept" depinde de contex cum se scrie corect nu prea au dat pe la scoala.