| Marck94 a întrebat:

Cum e corect sa pronunti pizza "pita sau pița"?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

,,pița" se pronunta corect.
,, pita" este un regionalism de la paine. In unele zone se mai pronunta si franzela.

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diacritice pe TPU?

| sweetangels a răspuns:

"chița"

Răspuns utilizator avertizat
| sweetangels a răspuns (pentru Marck94):

La ce intrebare imbecila ai pus, cred ca traiesti sub o carapace amice. uita-te la ce avatar ai, ca sa-ti dai seama cine se face de ras!

Răspuns utilizator avertizat
| sweetangels a răspuns (pentru Marck94):

Ai dreptate! dupa cum spune si o vorba inteleapta, nu aruncati margaritare la PORCI!

Răspuns utilizator avertizat
| Mario1994 a răspuns (pentru sweetangels):

Sa iti fie rusine, omule. Are dreptate ce spune Marc94, sa il iei la misto sau sa iei pe alti oameni la misto. Chiar asa? Nu ti-e rusine? Esti nesimtit/a. Nu stii nici sa scrii corect. Fa misto la "mami" vreau chita, fa-mi chita. "Ai dreptate! dupa cum spune si o vorba inteleapta, nu aruncati margaritare la porci!" *** Grea e gramatica. Sunt multi rai si needucati ca tine dar va meritati soarta, doar cei rai isi merita soarta!

| Mario1994 a răspuns (pentru sweetangels):

Te-ai facut de ras, destul. Daca ar vedea mamicuta sau taticul, ar rade de tine. Vai de capul tau. Soarta sa iti dea Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| sweetangels a răspuns (pentru Mario1994):

Ce e gresit gramatical idioato? moralisto. la cat esti de urata, nici nu ma mir de unde iti vine rautatea! il sugi cumva pe marc si te-ai simtit atacata? analfabeto, varsa-ti frustrarea la mama ta acasa, cu tupeul asta jegos!

| sweetangels a răspuns (pentru Mario1994):

Mai invata sa te stergi la cwr, fetita hidoasa care esti! hai sictir, mucoaso!

| sweetangels a răspuns (pentru Marck94):

Daca ar avea ma.ta un copil ca mine, mi-ar ridica statuie boule..pardon, porcule! ramai in mediocritatea ta, dupa cum scrii se vede ca ai iq-ul cat numarul de la pantof, lasa porcu la avatar ca sigur arata mai bine decat tine! pu larevedere!

| AnoAnonima0 a răspuns:

Pița.

Răspuns utilizator avertizat
| Dede_Chimz_1996 a răspuns:

Pița

| AlinutaAlina2468 a răspuns:

"Pița"

| bogdybres7 a răspuns:

Piţa deoarece pita e paine, așa îi spun țăranii la pâine pita

| bibibc6a a răspuns:

Pița