| IoanaIonuca a întrebat:

Cum e corect "tu nu stii" sau "tu nu sti"?

Răspuns Câştigător
| DragoStefaN a răspuns:

Offf, gramatica asta ne omoara pe toti!

A şti are doi i doar la persoana a II-a sg., indicativ prezent şi conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă (nu, la forma negativă nu cade nici un i! aşa cum tu cânţi nu devine tu nu cânţ, nici tu ştii nu devine tu nu şti).

Indicativ prezent: (tu) ştii, (tu) nu ştii
Conjunctiv prezent: (tu) să ştii, (tu) să nu ştii
Viitorul format de la conjunctivul prezent: (tu) o să ştii, (tu) nu o să ştii

În rest e şti, cu un singur i – la infinitiv şi la toate timpurile/modurile care se formează de la infinitiv, indiferent de persoană/număr.

infinitiv – a şti
viitor – vei şti
condiţional prezent – ai şti
verb + inf. – poţi şti

Intrebarea ta este la indicativ prezent deci este: tu nu stii!

| IoanaIonuca explică (pentru DragoStefaN):

Asta ii spuneam si eu, ca am si cautat pe net si asa e corect si zicea ca face ore cu ceva profesor pentru academie si e "nu sti". De asta intreb, asa greseli sa fie pe net sau profesorul nu stie?

| DragoStefaN a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Se conjuga asa:

Eu nu stiu
Tu nu stii
El(Ea) nu stie
Noi nu stim
Voi nu stiti
Ei(Ele) nu stiu

Ori profesorul era prea plictisit sa ii explice si l-a expediat repede, ori e cam afon saracul.

| raluk27 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

De asta o sa ajunga politist. Se incadreaza perfect.

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Răspunsul lui DragoStefaN este excelent.
Ce vrei mai mult de atît?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect: Tu nu sti? happy

| CodrinValentin a răspuns:

Corect este cu 2 de ii. " Tu nu stii"

| Rodicanegrescu a răspuns:

Draga Ioana, specialistii spun ca tu nu stii se scrie cu 2 i.
Cireste aici https://diacritica.wordpress.com/tag/nu-stii-sau-nu-sti/
Cu drag!