| GabiiHaș a întrebat:

Cum e corect?

-vultureste (cu "s" de la "sobolan")
-vulturis (cu "s" de la "sobolan")
Ati putea sa-mi dati si o propozitie cu varianta corecta?

Răspuns Câştigător
| NayachanKawaii a răspuns:

*Se uita la mine vultureste.( Adica cu niste ochi ageri, patrunzatori de vultur)
*Nu cred ca exista cuvintul,, vulturis,, la asta chiar nu pot sa te ajut, funda te rog?

2 răspunsuri:
| nomoretears1111 a răspuns:

Presupun ca ai vrut sa formezi un adverb de la substantivul "vultur". Forma corecta este "vultureste", ca in exemplul: "S-a avantat cu capul inainte, vultureste."
Mai poti sa formezi, de la acelasi substantiv, si adjectivul "vulturesc/vultureasca/vulturesti", ca in exemplele: Are privire vultureasca. A intins aripi vulturesti spre inaltul cerului.

| ChuckNorris0001 a răspuns:

-vultureste (cu "s" de la "sobolan")

S-a uitat la mine vultureste.