| anonim_4396 a întrebat:

Cum e la facultate spuneti-mi si mie?
Se compara cu liceul?
In sensul ca la liceu se suna dupa fiecare ora doar stiti bine, se aude soneria aceea.Este multa strictete
La facultate cum e?
Cine te anunta sau iti da permisiunea sa iesi in pauze? Profesorii?
Este stresul acela mare ca la liceu? sau nu se compara?
Explicati-mi si mie detaliat.
Va rog despre cum e la facultate.
Multumesc Anticipat!
Explicati-mi si mie detaliat si cate ore faci la zi pe fiecare zi?

8 răspunsuri:
| ellene a răspuns:

Un curs dureaza 2 ore, un seminar la fel. Prezenta la cursuri nu e obligatorie, daca vrei vii, daca nu, nu (dar tot tu ai de pierdut fiindca nu vei sti ce sa scrii la examen). Prezenta se face doar la seminar, fiecare profesor are lista lui cu studenti; nu exista un catalog din ala de un metru patrat pe care sa il care profii dupa ei. Nu exista sonerie, iti iei orarul de la secretariat si trebuie sa vii la ora la care este scris acolo si in sala respectiva...cursurile si seminariile se tin in sali diferite, de multe ori in corpuri/cladiri diferite ale universitatii. Stresul este un factor relativ, daca vrei te stresezi tot semestrul, daca nu doar la sfarsitul semestrului- adica in sesiune ( perioada de 2, 3 saptamani in care se dau examene- de la 6, 7 la 12 chiar, depinde de facultate). Unii profesor noteaza activitatea, altii nu. Unii cer portofolii, prezentari, altii nu. Vad ca ai intrebat cate ore faci pe zi. Sa iti explic: poti sa faci 2 ore, adica un curs; poti sa nu faci deloc intr-o zi-asta mai rar, ce-i drept; poti sa faci 1 curs si 2 seminarii sau invers; poti sa faci 4 cursuri/seminarii, adica 8 ore. Cei care fac orarul de obicei il fac in interesul profesorului, nu in interesul studentului. Au fost si cazuri in care s-au suprapus doua materii sa zicem, in aceeasi zi si la aceeasi ora. Ce sa iti mai zic? Nu exista "clase", exista "grupe" de obicei notate cu cifre.sau o litere si cifre, cum ar fi L212.
Daca ajungi la facultatea sa nu ai incredere in nimeni. Toti se dau prietenii tai, iti zambesc, se folosesc de tine si dupa aia nu te mai baga in seama. Daca ti se cere ceva, zici simplu ca nu ai, nu stii, esti ingrijorat/a, nu ai invatat nimic pentru examen si asa mai departe.
sper sa te fi lamurit cat de cat

| ellene a răspuns:

Uneori te striga profesorii dar de cele mai multe ori te semnezi tu pe foaie. Sunt si care lipsesc de la cursuri si ii scriu colegii pe foaie dar profesorii isi dau seama si te pot taia de pe lista. Salile in care se tin cursurile se numesc amfiteatre, sunt niste sali foarte mari cu scaune pe nivele...cum probabil ai vazut si in filme.
Colegii daca vrei ii bagi in seama, daca nu, nu. Nu trebuie sa stai mereu intr-o anumita banca sau langa un anumit coleg, te asezi unde vrei.
"Mistourile" la adresa profesorilor nu se fac daca esti la facultate. Un student in anul 1 are pe putin 18 ani si ar trebuie sa fie destul de inteligent incat sa aprecieze un profesor universitar. Astea sunt copilarii, nu isi au locul la facultate.

| ellene a răspuns:

Programul variaza, cum am zis si in primul raspuns. Se poate de exemplu sa ai de la 8 la 10 dimineata si de la 4 la 6 seara... orice combinatie e posibila.
In zilele noastre rar intalnesti persoane care sa nu fie parsive. Colegii de facultate nu fac exceptie. Acum depinde si de tine, ce fel de persoana esti si cum socializezi. Important e sa stii sa stai in banca ta si sa nu cazi de fraier. Vezi tu: la liceu daca lasi pe cineva sa copieze de la tine, in cel mai rau caz ia nota mai mare si este laudat/a sau mai stiu eu ...la facultate daca faci asta, risti sa iti pierzi locul la buget- si taxa e in jur de 20 milioana. Asa ca... interesu poarta fesu!

| cryssu2008 a răspuns:

Poate facultate si viata de noapte... Astea sunt versurile de la Vama Veche...

Depinde la ce facultate te duci... ma refer in ce oras.
Nu recomand pentru nimic in lume Universitatea din Galati. Acolo sunt numai profesori... aiuriti (intr-un termen mai frumos). Facultatea nu se poate compara cu liceul. Ai un curs de 2 ore, apoi poate o pauza de o tigara sau chiar mai multe, o cafea...
La mine la Facultate la Constanta, e super. Profesori de calitate si "de gasca" folosind acest termen si nu un stres la permanenta.

Pentru alte informatii id mess: tanase_nicolaecristian V-am pwpat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu dar am un prieten a zis ca e bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crede-ma ellene ca asa era si la liceu, toti iti cer una alta, si daca le raspunzi ca nu dai te fac ''bulangiu'' se folosesc de tine pentru ca asta e poporul roman.
Apropo am auzit ca prezenta nu o face proferul pur si simplu se semneaza studentii pe lista, poate sa te semneze desi tu nu ai asistat la curs. E adevarat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si apropo exista amfiteatru sau cum e? Sunt aceiasi colegi stresanti ca in liceu? cu mistouri la adresa profesorilor etc etc?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da corect, nu sunt de acord sub nici o forma cu mistouri la adresa profesorilor, trebuie sa-ti vezi interesul la facultate.
Si programul variaza nu? Adica intr-o zi esti de dimineata intr-o zi esti dupa masa nu? Sau depinde de facultate, nu la toate e la fel.
Crezi ca sunt parsivi colegii de facultate?