| anonim_4396 a întrebat:

Spuneţi-mi şi mie la facultate cum e? Se compară cu liceul?
Şi ce vreau să spun cu asta dacă se sună după ce se termină ora ca în liceu, sau aici te anunţă profesorul când e pauză dacă mai ai stresul ca în liceu, şi în general cum e viaţa şi dacă diferă mult faţă de liceu.

1 răspuns:
| chelutzul a răspuns:

Depinde unde faci facultatea, daca o faci in orasul tau sau daca te duci in alt oras sa o faci. Eu unul am ales sa o fac departe de casa pentru a putea trai din plin viata de student. Pauzele nu sunt anuntate ca in liceu de clopotel...cand pleaca profesorul din clasa inseamna ca s-a terminat ora si cand incepe ora urmatoare nu te mai anunta profesurul "Hai intrati in clasa! ". Stres este si aici, poate chiar mai mare ca in liceu pentru ca facultatea, intr-un fel sau altul iti va determina cariera si desigur si ceea ce vei face tu pe viitor.Viata de student difera foarte mult de liceu.Nu toate orele o sa le faci impreuna cu cei din grupa ta, o sa fiti si impartiti; profesorii nu o sa mai acorde atentie la fiecare in parte sau cam la nimeni ...in ceea ce priveste cazarea eu te-as sfatui sa alegi caminul ca sa simti viata de camin din plin