| Aries90 a întrebat:

Cum este corect : " a place " sau " a placea "? Multsumesc anticipat. :*

18 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

A placea, la fel cu "a tacea".

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

A placea.

| xibalba a răspuns:

A placea

| ralucaralu a răspuns:

Si eu aveam probleme cu asta... dar din cate imi amintesc a placea...stiu ca fosta profesoara de romana ne-a spus...si pe langa asta ne-a intrebat cum se zice corect: capsune sau capsuni? care credeti?

| ViVi a răspuns:

A placea
adica a placea pe cineva de exempli nu poti sa spui a place pe cineva
credbatting eyelashes

o zi buna

| AndutzaAndu a răspuns:

Din cate stiu eu... a placea

pa pa:*:*

| Gabystelistu95 a răspuns:

A placea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A placea, a disparea...Astea-s formele corecte. Frecvent aud variantele gresite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A placea, multi spun a place si ma enerveaza ca se si uita ciudat daca nu spun ca ei... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba de doua verbe, unul tranzitiv-defectiv (a place) iar celalalt (a placea), intranzitiv si tranzitiv de conjug. a II-a; cand, cum, de ce, unde si in ce conditii se utilizeaza unul sau altul dintre verbe... tine de nivelul de cunoastere a limbii romane.
In loc de concluzie : nu inteleg de ce., mama dracului!, nu puneti mana sa consultati MACAR (!) dexonline? Intrebarea mea nu este retorica, o adresez atat celor care cer... posmagi gata muieti cat si acelora care -la fel de lenesi ca primii- dau raspunsuri din. ceeace au visat azi noapte (va amintiti de poezia copilariei?, aceea care-ncepea cu "pisicuta pis-pis-pis... ")

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar placea sa stii asta! happy Da, "a placea"! (place este o forma derivata a verbului a placea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A place

| pasi34 a răspuns (pentru anonim_4396):

A placea!
Din DEXONLINE:

pláce (= plăcea) vb. tranz. defectiv
Comentariu: Este o formă greșită, trebuie evitată. Apare în DMLR pentru recunoașterea formelor flexionare greșite.

| Rucutucu a răspuns:

A placea este corect. daca il cauti in dictionar, il gasesti cu forma "a placea", si nu "a place". este de conjugarea a 3-a.l-am intrebat si eu pe profesorul de romana si asa a spus.winking

| lucy09_6350 a răspuns:

Cred ca este a place

| Niky_3195 a răspuns:

Pai vezi tu a placea ii la trecut si a place ii la prezent deci si daca zici Imi place de Mihai de ex...si Imi placea de Mihai...vezi?

| Arogantul a răspuns:

Cati cunoscatori... normal ca nu mai ia lumea examenul de bacalaureat.
Formele corecte sunt a place si a tace.