| logamirela a întrebat:

Cum este corect bancnota sau bacnota?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Corect este bancnota! cu bine, Lucien.

21 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca cineva care nu e de acord cu niciuna dintre variante se chinuie sa ne "traga de atentie" votand stupid de-a valma. Am fi tare curiosi sa aflam cam care crede "stupidul" ca ar fi varianta corecta. thinking

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Bancnota.

| emy a răspuns:

Corect este "bancnota".

| Leea1234 a răspuns:

Bancnota!
asa este corect!

| vyol3ta a răspuns:

Bancnota asa este corect happy

| sorin a răspuns:

Bancnota

| SMTHING a răspuns:

Bancnota

Răspuns utilizator avertizat
| Angellina a răspuns:

Bancnota.

Sa`ti spun de unde provine. In trecut, in banci se lasau hartii cu suma de bani depusa [atunci banii erau doar tip moneda]. se numeau 'bankNotes', adica hartii de banca. in timp, aceste hartii au fost folosite ca garantii sau pentru a plati lucruri. si au capatat numele de FlyingMoney [bani zburatori], pentru ca erau hartii si tot timpul le zburau oamenilor din buzunare.

dar cum flyingmoney era o exprimare cam prea colocviala si nu era adecvata in unele circumstante, s`a pastrat denumirea de BankNotes, cuvinte transferate si in alte limbi, in romana ca BANCNOTA.

| Amelia87 a răspuns:

Bancnota, definititiv.

| frida0purple a răspuns:

Bancnota.

| Lumy a răspuns:

Bacnota

| PostMortem a răspuns:

Corect este bancnotahappy...tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bancnota, ca sa nu te mai incurci, gindeste-te la banca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bancnota

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bancnota.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este bacnota. happy tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care dai ba cu stupide, ce ti-au rupt buzunaru si vrei sa scapi de ele? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca varianta corecta este a lui, dar nu ne-o spune si noua, nu ne ridicam la capacitatea lui intelectuala, ca sa putem intelege rolling on the floor

| andavaduva a răspuns:

Corect este bancnota, care vine de la banca.