| anonim_4396 a întrebat:

Eu propun ca prima romanca care va aparea pe bacnota de 1 leu sa fie din zodia Leului, deci Leocerba e exclusa :))
Ar mai fi Brigaela, dar cred ca nu o sa aiba bacnota chenar albastru, poate roz.
Deci ramane cum am stabilit, o propun pe Ecaterina Andronescu in locul Ecaterinei Teodoroiu. Voi pe cine propuneti?
http://www.hotnews.ro/......neasca.htm

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Tre' sa fie musai raposata? ca daca nu, cred ca si Nadia Comaneci s-ar inscrie printre candidate...

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sincer, de cand au inceput sa apara spoturile alea cretine la tv, m-am gandit la Ana Aslan. Ar merge si Hariclea Darclée, ca e tot braileanca.
Desi...mai cunoscuta ar fi Mita Biciclista. Sau Tanti Elvira.
Ah! Si eu sunt "Leu".

| Dumnezău a răspuns:

Daca e sa facem o treaba serioasa, s-o puna pe bancnota pe Carmen Sylva, regina Maria.Altfel,mai bine sa nu puna pe nimeni.Desi,pentru orgasmul meu, as vota, dac-ar fi propunere de lege, pe coana Leonida. Leonida Lari!

| Leocerba a răspuns:

M-am gandit serios si as spune asa: exista nume cunoscute de femei, ale caror chipuri nu sunt deloc dar deloc stiute si nume de femei cu fapte impresionante dar total necunoscute majoritatii. Asta este. Cultura, faptul ca nu ne promovam valorile, educatia, nu stiu dar cati au habar de Carmen Sylva, Hariclea Darclée? Or sa se gaseasca unii care vor spune ca nici macar nu-s romance suficient, ce, asa suna un nume neaoș?
Altii ii vor gasi nod in papura reginei Maria, ca e lucratura monarhistilor.
Eu am gasit o femeie al carui chip e destul de cunoscut si foarte expresiv, al carui nume suna foarte romaneste, care e stiuta si chiar iubita si care e si moarta, sa n-avem vorbe ca a dat spaga ca sa urce pe leu.
Maria Tanase.

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Leo, dupa cugetari adanci, cu o bacnota de 1 dolar in mana, am decis sa dau cocarda Kaliei. M-a impresionat ideea ta cu Madam Tanase, care chiar ne reprezinta ca natie, dar pe care n-o mai asculta nimeni. La fel si ideea lui whooofi, cu Senora Rizea, dar pe aia jumatate din clasa politica ar huli-o, sincer, la ce retardati umbla prin parlamentul Romaniei!
Insa tanti Nadia rulz the world, cum ar zice Beyonce... Hagi si Nadia, pe bacnotele de 1 leu si 2 lei foarte noi (ROFN)
Asa o sa pot sa schimb la numismatii americani o bacnota de 1 ROFN pe una de 10 $, si nu cred ca s-ar incrunta vreunul ca e falsa, sau ca n-are nici o valoare... pe astia doi ii stiu pana si somalezii, cunosc martori oculari!

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu se mai repete!
Leo-Born to create drama

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Sincer, acus, ca m-am cumintit de tot, si sunt tot un complex de inferioritate fata de intelighentia ta, ma primesti pe faiz? love struck

| Giulia97Anna a răspuns:

Kaℓi are dreptate. Nadia Comanici, regina Maria, Ana Ipatescu si Ecaterina Teodoroiu din aceste femei fabuloase ar trebui sa punem pe bancnota.Nu zic ca celelalte femei nu ar fi importante, sunt si ele, dar cele mentionate de mine cred ca sunt putin mai importante pentru. Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E greu de ales între Ecaterina Teodoroiu, Ana Ipătescu şi Regina Maria.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Alege-o pe aia mai frumoasa la mecla, na! Ca doar nu o sa le pirograveze si sanii in poza...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o noutate sa vezi o femeie pe bacnotele romanesti, chiar e ciudat...

nu am o propunere...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu o propun pe Bianca-aia-cu-buze-mari-si-mai-nu-stiu-cum ca face cariera la Dansez pentru tine acum si e amuzanta de pici in 4 labe de ras.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-ti raspund si serios zic Elisabeta Rizea. Se poate sa o stii sau nu, iti spun doar ca si-a aparat cauza pana la moarte trecand prin inchisoare, tortura, munca silnica etc.
As vrea ca cei care sunt azi la putere sa urmeze principiile si lupta ei pentru libertate, dar cum ei tot niste pui de comunisti sunt, nu ma astept sa o faca.

| LoveToHate a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru LoveToHate):

Sunt intr-a unshpea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da' nu ne-ajunge tătăroaica aia cu urciorul, de pe bancnota de 10 lei?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu o propun pe matusa Tamara. E simbolul altruismului. O adevarata filantroapa, cica a trait intr-o amarita de garsoniera si-si ducea zilele de azi pe miine, ca sa puna ban pe ban sa-i lase lu' Bombonel milionu' de euroi. E? Am dreptate ca-i cea mai potrivita?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aku', ca Nadia n-a murit inca, poate fi si asta provizoriu, pana trecem la euro laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca apucam sa mai trecem la euro. Moneda asta o sa crape inainte sa ajungem noi s-o folosim. Mai stii ca inaintea UE era Comunitatea Europeana la care ne zbatem sa aderam? Am aderat si noi cind nu mai conta, pentru ca aparuse UE laughing Sintem mereu ultimii, adunam balegarul caravanelor.