| collin2377 a întrebat:

Cum este corect, va rog: "la traiul asta nu mai iasa nimeni in strada" sau "la traiul asta nu mai iese nimeni in strada"? Multumesc.

6 răspunsuri:
| n1445 a răspuns:

"Iese" clar. "Iasa" este o forma taraneasca, daca o putem numi asa.

| doctorandus a răspuns:

Prima e la imperativ cu exprimare eliptica, ambele sunt corecte.

| ALGator a răspuns:

Iese

| iamprettybored a răspuns:

La traiul asta nu mai iese nimeni in strada
Nimeni e subiectul ce face actiunea, se considera a fi persoana a treia
Iese este predicatul, face actiunea prorpiu-zisa si trebuie să fie in acord cu subiectul, adică nimeni, deci trebuie să fie la pers. a treia

| xSega a răspuns:

"La traiul asta nu mai iese nimeni în stradă" e corect

| Takumi333 a răspuns:

Varianta a doua e mai corectă.