| RyGoLeTa a întrebat:

Cum este corect vise/visuri, trafic/traFIC{fic accentuat}Multumesc.

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

VIS, visuri, s. n. 1. Faptul de a visa; înlănțuire de imagini, de fenomene psihice și de idei care apar în conștiința omului în timpul somnului. ◊ Carte de vise = carte care cuprinde semnificația profetică a visurilor.
Iar pentru trafic, accentul este pe "a".

2 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Visuri=cand visezi noaptea
vise=dorinte pentru viitor, planuri
trafic si traFic = apar ambele in Doom, insa este de preferat sa folosesti trAfic

| Never4ever a răspuns:

Ambele sunt corecte:vise=dorinte; visuri=ce visezi noaptea si corect este trafic cu accent.