| asdfghjkloveyou a întrebat:

Cum explicati pleonasmul "Asadar si prin urmare"? e intr-un text de caragiale Kir Ianulea..si ma gandesc daca da la examen ce sa scriu?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aşadar, prin urmare simbolizează un fel de * deci *.
Este folosit pentru a da o explicaţie ce se întamplă în viitor, trecut sau prezent.

| IzolatieFonica a răspuns:

Caragiale a scris despre incultura romanilor din vremea sa. Daca ai citit tot ce a scria observi ca totul este scris sarcastic.Este exact cum ai face acum misto de unii care spun:sa manaca si gura lor.Un alt exemplu din Caragiale este:"daca e anonima o semnam toti" laughing)))