| Dennys_5149 a întrebat:

Cum fac sa testez un algoritm? Dati-mi un exemplu, va rog! Funda si vot si tot ce vrea celui care ma ajutalaughing

3 răspunsuri:
| Rebecaaa29 a răspuns:

Probabil esti in clasa a 9. Spune-mi algoritmul la care esti si o sa incerc sa te fac sa intelegi cum functioneaza!laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iei cazuri concrete si le verifici la mana urmarind pasii algoritmului sau implementezi intr un limbaj de programare si il testezi automat introducand date de intrare si verificand rezultatul.

| awspam a răspuns:

Cred ca e ceva de genul ai doua mere si o plasa
mere =a
2 =b
plasa =c

daca a+b+c= abc adica doua mere in plasa
atunci inseamna ca ai abc
deci
daca nu atunci e null sau nu ai doua mere in plasa daca nu ai abc
chesti din astea
daca e abc inseamna ca e abc daca nu atunci nu
poate ceva de genul asta dar tot pe acolo