| LastNight1324235436 a întrebat:

Cum il scot de sub radical pe 25?

Răspuns Câştigător
| syd a răspuns:

√(25)= √(5^2)= 5, deoarece radicalul si patratul se simplifica

| Exilee a răspuns (pentru syd):

De fapt, radical din 5 la patrat face modul de 5, care este egal cu 5happy. Asa este corect, din punct de vedere matematic... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Uitasem. Ma simt rusinat ca am primit funda big grin

8 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

E 5.

O sa trebuiasca sa inveti toate astea:

radical din 36=6
radical din 64=8...etc..Le retii usor! Bafta

| Adryan17 a răspuns:

Radical din 25=5

| SimonaCristina a răspuns:

X ori X = numarul de sub radical, deci rezulatul e unul din X-si

| Purgatoriu a răspuns:

Radical din 25 vine 5. E patrat perfect.

| YumiSukinanda a răspuns:

√ din 25 este = 5

| ionut098 a răspuns:

Pai trebuie sa ai un numar care ridicat la puterea a 2-a sa iti dea numarul de sub radical in cazul de fata 5, ridicat la a2-a=25 adica 5 ori 5 egal 25